تاثیر تکامل ERP بر کسب و کارها

حدود پنج دهه از عمر ERP می گذرد؛ طی این مدت، کسب و کارهایی که محدود به فعالیت در قلمرو محلی خودشان بودند اکنون قادر به فعالیت و رقابت در بازار جهانی هستند؛ این رقابتی بودن امری است که در دنیای اقتصادی کنونی یک الزام محسوب می شود.

تامین کنندگان کالا و خدمات امروزه دریافته اند که توانایی هایی شان فراتر از محدودیت های محل استقرار کنونی شان، در سطح جهانی گسترش یافته است و اکنون با استفاده از ERP می توانند خدمات و محصولاتشان را در هرجا و هر زمان، صرف نظر از مکان فیزیکی (جغرافیای) و زمان منطقه ای شان مدیریت وپیگیری کنند.

داستان تکامل ERP
تا پیش از سال 1970، کسب و کارها به استفاده از "مقدار سفارش اقتصادی EQQ و نقطه سفارش مجدد ROP" محدود بودند. در دهه 1970، برنامه ریزی نیازمندی های مواد (MRP) قابلیت استفاده از اطلاعات موجودی و درخت محصول (BOM) را به ارمغان آورد. در همین دوران نیز فاز اولMPS (برنامه ریزی کلان تولید) به منظور پایش دقیق اینکه چه مقدار مواد اولیه برای هر فاز تولید مورد نیاز است، پدیدار شد و به این ترتیب سفارش دهی به موقع مواد اولیۀ لازم در میزان مناسب برای تولید محصولات کنونی و آینده فراهم شد. حوالی سال 1980، MRP-II (برنامه ریزی منابع تولیدی) با یکپارچه کردن منابع مورد استفاده در سایر شرکت های تولیدی نظیر صحن کارخانه (عملیات هایی که درکارخانه انجام میشود )، مدیریت توزیع و حسابداری، به عنوان ساختار توسعه یافته MRP محسوب شد. در آغاز 1990 با اضافه شدن ویژگی هایی نظیر امور مالی، منابع انسانی ، مهندسی ، مدیریت پروژه و ...، فاز دوم MRP تکامل یافت. در اواسط 1990 هنگامی که شرکت هایی نظیر "People Soft" و "SAP" به منظور ابقا در میدان رقابت، شروع به فروش سیستم های ERP جامع تر و البته با قیمت بالاتری کردند، کسب و کارهای بزرگ برای اینکه بتوانند به طور مرکزی فروشندگان، شرکا و تامین کنندگان را مدیریت کنند، چاره ای جز استفاده از سیستم های جدید ERP را نداشتند. در این دوره بود که هزاره Y2K (خطای هزاره) جهش بزرگی را در استقرار ERP شاهد بود. سیستم های ERP امروزی به کسب و کارها این اجازه را می دهند تا فرآیندهای عملیاتی شان را در سراسر دنیا کنترل و کارآمدتر نمایند. گام بزرگ بعدی در تکامل ERP، توسعه‌ی (نرم افزار به عنوان سرویس) SaaS بود که اغلب مترادف با رایانش ابری نیز شناخته می شود؛ با استفاده از SaaS، نیازهای مشتری به واسطۀ اپلیکیشن های نرم افزاری و از طریق اینترنت تامین می شود. مزیت های مقرون به صرفه و اشتراکیِ SaaS شامل قابلیت خرید و اضافه کردن سایر ویژگی هایی است که همگام با پیشرفت و تغییرات متعاقب کسب و کار نیاز می شوند.  از دیگر مزایای مقرون به صرفه‌ی اپلیکیشن های SaaS، بروزرسانی های به موقعی است که سریعا و بعد از آماده شدن توسط تامین کننده نصب می شوند. این روزها دیگر دوره نصب، نگهداری و تعمیرات و بروزرسانیِ نرم افزارهای دورن سازمانی به سر رسیده است. مدتی است که "رسانه های اجتماعی و تحلیل ها" به گرایشی جدید در دنیای امروزی تبدیل شده است و اینجاست که تامین کنندگان ERP سریعا از این پتانسیل برای کاربرانشان استفاده می کنند تا بتوانند روابط نزدیکتری را با مشتری ها، شریکان و تامین کنندگان شان برقرار و در عین حال نیز برندسازی نموده و متعاقبا به طور موثرتری با سایر کسب و کارهای مشابه در میدان رقابت باقی بمانند. این چرخه، اجازه ظهور بازارهای های جدید و در نتیجه پیدایش پیشرفت هایی را در زمینه "فروش مکمل" و "پیش فروش" سبب خواهد شد. در عین حال نیز، افزایش وفاداری مشتری به طریق آسانتری رقم خواهد خورد و مهم تر اینکه با اشتراک گذاری اجتماعی به مشتری های بالقوۀ بیشتری دست پیدا خواهید کرد. تکامل ERP و پیدایش "کلان داده" به طور آشکارا اجازه دستیابی به اطلاعات دقیق و جزیی را برای پیش بینی موثر نرخ رشد آینده فراهم می کند. کسب و کارهای بزرگ با به کار گیری ERP، موقعیت شان را در مقابل چالش هایی که معمولا تمام شرکت های در حال رشد برای ورود به بازارهای جدید و به دست آوردن مزایای رقابتی پایدار با آن مواجه هستند، در جایگاه بهتری می بینند.

نتیجه:
سیستم های ERP امروزی، قابلیت ساده سازی و کنترل فرآیندهای عملیاتی در مکان های مختلف و همچنین به کارگیری برنامه ریزی های استراتژیکی را برای رشد و ترقی شرکت ها فراهم کرده است. این تاثیری که تکنولوژی بر کسب و کار داشته از حیث جهانی سازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

لینک مقاله در سایت مرجع:

https://www.erpfocus.com/the-impact-of-erp-evolution-on-businesses-1862.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…