تاریخچهERP ؛ نقاط عطف 10 سال گذشته
Featured

در یک دورۀ اقتصادی دشوار، کمپانی ها معمولا به دنبال این هستند که با استفاده از کمترین منابع ، بیشترین بهره وری را کسب کنند؛ پس در نتیجه به استفاده از ERP و Lean روی آورده اند. پیوند این دو متدولوژی در طول زمان، یک سیر تکاملی طبیعی به حساب می آید چرا که هر دوی آن ها، بهبود استفاده از فرآیندها، روش ها و همچنین کاهش افزونگی را به دنبال دارند.

فرآیندهای گردش کاری ERP به کمپانی ها اجازه شناسایی نقاط ضعف و ناکارآمدی های مربوطه را می دهد و زمانی که این نقاط شناسایی شدند، مدیران تجاری می توانند با به کار گیری از روش های Lean این نقاط ضعف را کاهش دهند. در نتیجۀ این فرآیند های ترکیبی بین ERP و LEAN، عملیات ها ساده و موثر شده، هزینه ها کاسته و متعاقبا سود افزایش می یابد.

ERP و ارتباط آن با Web 2.0 و Thrives
اینترنت و متعاقبا Web 2.0 در مقولۀ ERP نقش بازی می کنند. در حالی که بعضی از ارائه دهندگان ERP مخالف به کار بردن Web 2.0 بودند، اکثرارائه دهندگان، آن را پذیرفته و برای کسب منافع سازمانی خودشان، از قابلیت های web 2.0 بهره می برند. با استفاده ازWeb 2.0 کمپانی های ERP قادر به سازگاری با آنچه هستند که مشتری در رابطه با عملکرد، طراحی و سهولت استفاده از آن ها می خواهد. به این ترتیب نیز کمپانی های ERP قادر به پاسخگویی سریع به پیشنهادات و انتقادات مربوطه می شوند. این قبیل کمپانی های ERP قادر به سازگاری با استراتژیک های مشترک و یادگیری از مشارکت های اجتماعی می شوند. پیش از Web 2.0 دستیابی به بازخوردهای واقعی از مشتری ها برای کمپانی های ERP بسیار سخت و پر هزینه بود. روش های Web. 2.0 ارتباط را با مشتری آسانتر کرده و بنابر این کمپانی ها با سرعت بیشتری مسائل مرتبط با "قابلیت استفاده" سیستم را حل می کند.

حرکت ERP به سوی ابر
ERP همواره به علت گران بودن استقرارش مورد انتقاد بوده است. تنها سازمان های بزرگ سرمایه دار، استطاعت مالی مورد نیاز را برای اجرای ERP را دارا بودند. با این وجود، با محاسبات ابری ERP (رایانش ERP ابری) دیگر نیازی نیست که کمپانی ها برای این زیرساخت های بزرگ پول زیادی خرج کنند. با استفاده از ابر، سرمایه گذاری برای ERP به طور چشمگیری کاهش می یابد. درنتیجه کمپانی های کوچک تا متوسط مقیاس که پیش از این قادر به بهره وری از ERP نبودند، حال با "ابر" توانایی انجام این کار را به دست می آورند. راه حل های ERP ابری به کمپانی ها این اجازه را می دهد تا به سرعت به مطالبات پاسخ دهند. مدل های "پردازش فوری" بازده بیشتر عملیاتی را در اختیار سازمان قرار می دهند تا به این ترتیب در تمام قسمت های عملیاتی صرفه جویی های بیشتری درسطح سازمان صورت بگیرد.ERP ابری هنوز برای بسیاری از فروشندگان ERP مدل تجاری نوظهوری محسوب می شود که راه زیادی را برای ورود پر قدرت به دنیای سازمانی باید طی کند.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/erp-history-milestones-of-the-last-10-years-84.html

ترجمه:erpfocus.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…