چگونه می توان از ERP برای مدیریت زمانبندی در زنجیرۀ تامین بهره برد

تصور کنید که ERP جدید شما بدون هیچ مشکلی استقرار و مورد بهره برداری قرار گرفته است. تمام فرآیندهای اساسی انجام شده و افراد مشغول استفاده از ERP هستند؛ تا به الان نیز هیچ سفارشی را از قلم نینداخته اند. اکنون وقت دستیابی به منافع مورد انتظار ERPاست؛ برنامه ریزی زنجیره تامین ERP اینجاست تا به این هدف جامه عمل بپوشاند. حال چگونه می توان از ERP برای مدیریت برنامۀ زنجیرۀ تامین بهره برد؟ در ادامه با چند راهکار آشنا خواهیم شد.

بررسی داده های پایه
ابتدا داده های پایه‌ی سازمان را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که Leadtime، برای همۀ مواد خریداری شده و خدمات مربوطه به طور کاملا دقیق ثبت شده است. مثلا شرایطی را در نظر بگیرید که ERP زنجیره تامین شما پیش بینی می کند که قطعه ای 21 روز دیگر به اینجا برسد اما در واقع فردا به دست شما برسد؛ اینجاست که برنامه ریزی با شکست کامل مواجه شده است چرا که زمانبندی عملیات ها با یکدیگر هم راستا نبوده است. یا مثلا اگر قرار است که عملیاتی بیست و دوم ماه صورت بگیرد، مسلما نیاز دارید که قطعات مورد نیاز نیز در این تاریخ بازرسی و برای استفاده آماده باشند. پس ابتدا باید مطمئن شوید که اطلاعات موجودی شما صحیح هستند. در صورت اطلاعات اشتباه و در دسترس نبودن قطعۀ مورد نظر، هم برنامۀ شما با شکست مواجه می شود و هم سفارش مورد نظر؛ چرا که طبق برنامه ریزی شما، قطعه باید در انبار شما وجود می داشته اما در واقع اینطور نبوده است.

برنامه ریزی تقاضا
در مرحله بعدی باید به فرآیندهای توزیع و فروش بپردازید. اطمینان حاصل کنید که سفارشات فروش از حیث کمیت و تاریخ ارسال، درست هستند. اگر یک مشتری در طی 10 هفته و هر بار 15 واحد از محصول به خصوصی را می طلبد، سفارش را به صورت یک تقاضای 150 تایی از یک واحد ثبت نکنید بلکه سفارش مشتری را همانطور که هست ثبت نمایید. یا مثلا اگر یک مشتری، سفارشی را تا دو هفتۀ دیگر می خواهد اما شما خودتان می دانید که حتی نمی توانید تا دو ماه دیگر نیز این سفارش را آماده کنید، باید این واقعیت را از قبل به مشتری هایتان گوشزد کنید و سفارش های رسیده را پیرامون اطلاعات واقعی برنامه ریزی نمایید.

برنامه ریزی تامین کنندگان
حال نوبت تامین کنندگانتان است. شریک کسب و کاری خوش قلقی برای تامین کننده تان باشید و با فراهم آوردن اطلاعات مناسب، به آن ها اجازه دهید تا شما را در مدیریت کسب کار یاری نمایند. تامین کنندگان را از خریدهای برنامه ریزی شده ای که توسط ماژول زنجیره تامین ERP ایجاد شده است، آگاه نمایید. آن ها می توانند با استفاده از این اطلاعات تصمیم های آگاهانه ای را در مورد سطوح انبار و ظرفیت های مربوطه اتخاذ نمایند. با استفاده از پرتال یا EDI (تبادل داده‌های تجاری)، ارتباط اطلاعاتی بین خودتان و تامین کننده را محیا نمایید. آن ها هم مثل شما، در صدد تدارک بهترین خدمات و ارسال فوری سفارشات به مشتری های خود هستند. سفارش خرید شما توسط EDI ، مستقیما به ERP و سپس به سیستم تولیدی تامین کنندگان شما وارد می شود. آن ها با استفاده از اعلامیه های حمل ونقل موسوم به "ASN" شما را در جریان ارسال سفارشات قرار داده و در نتیجه با استفاده از این اطلاعات می توانید نیازهای تولیدی تان را با اعتماد به نفس بیشتری برنامه ریزی نمایید.

 لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/how-to-use-erp-to-manage-supply-chain-scheduling-2683.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…