4 رویکردی که در سال 2016 باعث تغییر در ERP های تدارکاتی شد
Featured

در سال 2016 شاهد اعمال تغییرات وسیعی در بخش تدارکاتی بوده ایم که بسیاری از این تغییرات، تاثیراتی را بر کسب و کار ما برجای گذاشته اند؛ اما بعضی از آن ها به طور خاص، تاثیرات چشمگیری را به ویژه در قسمت هایی که بحث استفاده از ERP تدارکاتی در کسب و کار مطرح است،به دنبال داشته اند. در ادامه به چهار مورد از این تغییرات اشاره خواهیم کرد.

مقررات دولتی
قانون گمرکی اتحادیه اروپا مثالی از رعایت استاندارهای قوانین دولتی است که به مسئولیت شرکت های کشتیرانی اضافه شده است. در ابتدای سال 2016، کالاهایی که از طریق دریا از یک کشور اتحادیه اروپایی به کشور دیگر حمل می شدند، دیگر به عنوان حمل کالا از یک عضو اروپایی به عضو دیگر در نظر گرفته نمی شوند. بر اساس این قانون، حامل ها مجبور به ارائه مدرک موقعیت اتحادیه در زمان تحویل کانتینر ها هستند. ERP (بخش تدارکاتی) در آماده سازی سند مورد نیاز نقش خود را ایفا می کند؛ ERP تدارکاتی حامل، اسناد را برای بندر آماده می کند. ERP دریافتی مشتری باید ، قبل از رسیدِ مورد نظر حامل زمان عبور را وارد کند. علاوه بر این، هر دو باید کپی هایی از اسناد را برای هرگونه پیشامدی در اختیار داشته باشند.
علاوه بر قانون گمرکی اتحادیه اروپا، در جولای 2015 نیز شاهد قانون جدید امنیت دریایی بودیم که طی آن جِرم ناخالص کانتینرهای کشتیرانی بررسی می شوند.

آشفتگی جهانی و تغییر
تروریسم در انواع مختلفی در سراسر جهان وجود دارد. همین امر نیاز به سیستم های ERP بخش تدارکاتی را برای جلوگیری از بروز هرگونه تروری نشان می دهد. قیمت نفت خام در حال سقوط است. برای بعضی ها این بدان معناست که ERP باید برای کاهش هزینه های حمل و نقل برنامه ریزی داشته باشد. برای بعضی دیگر، ERP برای کسب و کاری که دچار کاهش درآمد چشمگیر شده است، نقطه قوت و یاری رسان خواهد بود. کنوانسیون سازمان ملل متحد در پاریس، در رابطه با گرمای جهانی خواهان کاهش انتشار کربن تا سال 2020 شده است.تا به امروز با استفاده از ERP ریزمحیط هایی که موجودی های ما به مدت زیادی آن جا ذخیره شده و مسبب انتشار کربن به هوا هستند، شناسایی شده است. اکنون وقت آن رسیده که ERP ما علاوه بر دنبال کردن محیط های خرد، محیط های کلانی را نیز شناسایی کند که کسب و کارما در آنجا گاز گلخانه ای تولید می کند.

اثر هاوثورن و داشبوردها
رفتار ما زمانی که تحت نظر باشیم، بهبود پیدا می کند. پژوهش مشهور " كارخانه‌ وسترن الكتريك هاوثورن" این تغییر در رفتار را مستند سازی کرده است. تحقیقات گالوپ نشان می دهد که افراد، خواهان درک صحیح و واضحی از انتظار مدیران شان هستند. علاوه بر این، همواره می خواهند بدانند که آیا کارشان را طبق انتظار، درست انجام می دهند یا خیر. مدت هاست که داشبوردهای اجرایی در ERP های تدارکاتی محیا شده اند. امروز نیز قابلیت استقرار از راه دور داشبورها در دستگاه های موبایلی نیز یک امر عادی محسوب می شود. 2016 سالی است که باید داشبوردهای ERP را برای همه افراد دخیل در زنجیره تامین و توزیع توسعه داد. فقط تصور کنید که اطلاعات ERP تدارکاتی شما بر داشبورد تراکتور_تریلی حامل محصول تان به مکان مشتری است. دیگه چی از این بهتر!

الزامات ایمنی در زنجیره مواد غذایی

در سال 2015، باکتری اشریشیا کلی از بزرگترین انبار آمریکا (Costco) به رستوران های زنجیره ای چیپوتله در آمریکا به ناگهان شیوع پیدا کرد. این رخداد یکی از مثال های بارز اهمیت بالای ایمنی مواد غذایی بر شمرده می شود. نیاز به کنترل های قوی _چه از حیث سلامتی و یا چه از نظر ضد تروریستی در مبحث تدارکات رو به افزایش است که در این بین سیستم های ERP نیز جزیی مهم در این چرخه کنترل محسوب می شوند. در صورتی که قابلیت های زنجیره تامین به درستی استقرار یافته باشند، ERP می تواند موقعیت و شرایط محصول را در هر لحظه ای از زمان پیگیری کند. علاوه بر این، ERP می تواند از طریق سنسورهای از راه دور شرایط محیطی را در انبار یا کانتینر پیگیری و مستند کند.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/trends-set-to-change-logistics-erp-in-2016-4080.html

ترجمه:erpfocus.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…