مقایسه ساختار چند ابری در مقابل ERP ابری ترکیبی

پیش از پیدایش ابر، در ابتدا " مفهوم رایانش توزیع‌شده " وجود داشت سپس به دنبال آن، شبکۀ سرویس گیرنده، سرویس دهنده (client/ server) پا به عرصه گذاشت که با نوآوری های SaaS، به مجموعه ای از سیستم های درون سازمانی ابریِ ترکیبی تکامل پیدا کرد.

این تکامل ناشی از نوآوری، منجر به پیدایش انواع "ابر" شد؛ امروزه، سیستم های "چند ابری" و "ابر ترکیبی" در بازار نرم افزاری پا به عرصه ظهور گذاشته اند. حال تفاوت بین ساختار "چند ابری" و "ابر ترکیبی" چیست و چگونه در عملیات ERP مورد استفاده قرار می گیرند. هرچند تفاوت های بین این دو کم بسیار اندک است اما همین تفاوت های کوچک نیز باید تحت بررسی دقیقی قرار بگیرند. در ادامه به ویژگی های هریک از این ساختارها را بررسی می نماییم.

ابر ترکیبی
در سیستم های ابر ترکیبی، تمام عملیات ابری در نتیجۀ یک محیط اطلاعاتی یکپارچه به وجود می آیند؛ این یکپارچگی توسط مجموعه ای از محیط های محاسباتی عمومی و خصوصی تشکیل شده است. هرچند هر اکوسیستم محاسباتی مجزا، عملکرد و بازده های عملیاتی مختلفی را فراهم می کند که به نوبۀ خود برای خلق یک یا چند سیستم نهایی به طور سریالی یکپارچه می شوند.

مزایای تجاری شامل:
• تامین کنندگان ERP متفاوت می توانند مزیت های خدماتی یکپارچه را خلق کنند.
• تامین کنندگان ERP متفاوت می توانند مزیت های تجاری یکپارجه ای را سریعا توسعه دهند.
• سازمان های مختلف مبتنی بر ERP که در ابرهای خصوصی فعالیت می کنند می توانند با تامین کنندگان ابر عمومی یکپارچه شوند تا زیر ساخت های بزرگتر و پیشرفته اطلاعاتی را خلق کنند.

چند ابری
در این ساختار، تمامی عملکردها در چند محیط محاسبه عمومی رخ می دهد که موازی با هم در تعامل هستند. تمامی عملکردها، بازده های عملیاتی و فرآیندهای بارگذاری به اشتراک گذاشته می شوند و تمام محصولات کاری یکپارچه به طور همزمان در دسترس قرار می گیرند.

مزایای تجاری شامل:
• سیستم چند ابری می تواند در صورت نقص ERP ابری، بازیابی فعالی را از خود نشان دهد.
• سیستم های مبتنی بر چند ابری عملکرد بالایی دارند.
• نگرانی های مرتبط با تداوم کسب و کار کاهش می یابد.

ارزش های ERP ابری
در بحث مقایسه ERP چند ابری و ERP ابری ترکیبی، چهار نکته ارزشی و مهم به طور برابر به کار برده می شود.

• مقیاس پذیری
سیستم عامل های چندابری و ترکیبی، مقیاس پذیری تقاضا محوری را ارائه می دهند و از آنجا که تمامی موانع به طور گسترده توسط زیرساخت های ابری محافظت شده اند، موانع عملیاتی کمتری را به دنبال دارند.

• بهره وری هزینه
سیستم عامل های چند ابری و ترکیبی به سازمان این اجازه را می دهد تا با استفاده از چند شریک، از مزایای کاهش هزینه بهره مند شوند.

• انعطاف پذیری
برنامه های چند ابری و ترکیبی، توانایی دورنی را برای مقیاس بندی و امنیت بخشی به فرآیندهای مدیریت منابع عمومی از خود نشان می دهند و به این ترتیب ارزش های تجاری گسترده ای را برای آینده فراهم می کنند. از چشم انداز ERP ، هر دوی این ساختارها می توانند مجموعه ای از فرصت ها را به منظور گسترش زیرساخت های اطلاعاتی بیشتر، برای سازمان ها خلق کنند؛ هرچند مانند سایر تکنولوژی ها، شناسایی و به کارگیری یک راه حل درست و مناسب می تواند منجر به چالش شود. توانایی به چالش کشیدن یک برنامه باید به عنوان جزئی از برنامه تصمیم گیری برای آینده باشد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/multi-cloud-vs-hybrid-cloud-erp-architecture-4153.html

ترجمه:erpfocus.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…