چهار ویژگی که می تواند ضامن بقای ERP ساخت و ساز شما باشد

دیگر وقت آن رسیده که دستی به چراغ جادو بکشیم و برای ERP بخش ساخت و ساز، ویژگی های مفیدی را آرزو کنیم تا بتواند نیازهای ما را برای آینده ای دور تامین نماید. در ادامه با چهار ویژگی آشنا می شویم که می تواند ضامن بقای ERP ساخت و ساز ما باشد.

1. فهرست وارسی دیجیتالی
مالک و پیمانکار همیشه "فهرست وارسی اموری" را در اختیار دارند که کارهای تکمیل نشده، فراموش شده و یا هنوز به شاخص مورد نظر نزدیک نشده را شامل می شود.دیجیتالی کردن این "فهرست وارسی" کار آسانی است. یکپارچه کردن این فهرست با ERP مورد استفاده توسط پیمانکار فرعی، گام بعدی محسوب می شود. پس از این یکپارچگی و به منظور تکمیل و تصحیح کارها، می توان از ERP استفاده نمود ؛ مثلا با به کارگیری ERP می توان سفارش خریدی را برای جایگزینی موادی ترتیب داد که کیفیت و کمیت راضی کننده ای ندارند. ERP ساختمانی شما می تواند زمان تکمیل فهرست وارسی امور را به شما نشان دهد و پس از موافقت مالک با این فهرست، انتقال وجه مربوطه را صورت دهد.

2. یکپارچه سازی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی
جوشکار خود را به اینترنت وصل کنید و هر فرآیند جوشکاری را که در لوله کشی ها انجام میگیرد، ثبت دائمی کنید. با استفاده از هوش مصنوعی ، نقص های احتمالی در جوشکاری را شناسایی کنید و متعاقبا اقدامات اصلاحی را برای تعمیر آن انجام دهید.
پس از اینکه مکان مورد نظر را بررسی لیزری کردید، سنسورهایی را به پی و سازه های فولادی و بتنی متصل کنید تا هرگونه حرکت را ثبت کند. ممکن است که هرگونه حرکتی مورد انتظار نباشد؛ اما این را در نظر داشته باشید که هیچ کسی نیز انتظار کج شدن برج پیزا را نداشت!

3. قدرت بهره برداری از بزرگ داده ها 
در سراسر دنیا میلیون ها بنا و پروژۀ ساختمانی وجود دارد. بعضی از آن ها تکمیل شده اند و بعضی دیگر نیز هنوز به مرحلۀ اجرا نرسیده اند؛ حال همواره به یاد داشته باشید که برای حفظ و اجرای یک پروژه، به اطلاعاتی فراتر از طراحی و ساخت نیاز است.
اگر بتوانیم تمامی اطلاعات مربوط به پروژه های مختلف را در ERP ثبت و تحلیل کنیم آیا مثلا می توانیم با استفاده از اطلاعاتی که طی ساخت وساز فرودگاه در آرژانتین به دست آوردیم، یک بزرگراه بهتر را در مجارستان بسازیم؟ آیا صاحب یک پروژه موافقت می کند که 10 درصد پول بیشتری را در ابتدای کار پرداخت کند تا ERP کاهش 10 درصدی هزینه تعمیر و نگهداری را در طول کل پروژه فراهم بیاورد؟

4. شبکه های اجتماعی
ارتباطات مرتبط با پروژه می تواند در قالب روابط فیس بوکی باشد. هر پیمانکار و تهیه کننده مواد و یا هر کس دیگری که درگیر پروژه است می تواند به فیس بوک دسترسی داشته باشد. فیس بوک در این بین، نقش ابزار هشداری را ایفا می کند؛ مثلا اطلاعات ثبت شده در فیس بوک نشان می دهد که کار محول شده به یک شخص به اشتباه پیش می رود. حتی با استفاده از فیس بوک یک نقاش ساختمان نیز می تواند متوجه مشکلی در زهکشی زمین بشود. حتی میزان اندازه گیری شدۀ سطوح سر و صدا و آلودگیِ ایجاد شده در یک ساختمان در حال احداث را نیز می توان توسط فیس بوک به طور منظم اعلام نمود. یا در یک مثال دیگر، پیمانکار ورقات فلزی می تواند با فرستادن پیغام های انگیزشی، لوله کش خود را برای تکمیل کار جلوتر از برنامه، تشویق کند. این سایت می تواند به عنوان مکانی رسمی برای ارائۀ گزارش وضعیت تکمیل پروژه برای تمامی افراد در نظر گرفته شود. در حالی که ممکن است فیس بوک به عنوان مکانی برای پست های رسمی و غیر رسمی محسوب شود، هدف از به کار گیریِ این سایت در پروژۀ ساختمانی، اطمینان از تکمیل رضایت بخش پروژه است.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/four-features-that-will-help-futureproof-your-construction-erp.html

ترجمه:erpfoccus.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…