چگونه می توان ERP انبار را پیاده سازی کرد

فردا همه کارها را کنار می گذاریم تا سیستم ERPانبار را استقرار دهیم. همه افراد باید نصف شب حاضر باشند. فورا سیستم های قدیمی را از کار می اندازیم و راس ساعت 8 صبح ERP جدیدمان را به راه می اندازیم تا مبادا محموله ای را از قلم بیندازیم. آیا همه آماده هستید؟ بروید کمی بخوابید، شب همدیگر را خواهیم دید.

خوشبختانه همه ما می دانیم که پاراگراف بالا، یک توهم است! استقرار هر ERP ، مسلما 8 ساعت طول نخواهد کشید. کاملا محرز است که برای تداوم یک کسب و کار باید با انجام ارزیابی دقیق و کامل، مشکلات و اختلالات پیش آمده را به حداقل رساند. به خاطر داشته باشید که ERP برای انبار یک هدف نیست بلکه ابزاری است برای رسیدن به هدف مورد نظر. در ادامه به چند راهکار برای استقرار ERP در انبار اشاره خواهیم داشت.

برنامه ریزی برای پروژه
یک ERP انبار را می توان از طریق دو رویکرد "همه یا هیچ" یا "مرحله به مرحله" پیاده سازی کرد. رویکرد "مرحله به مرحله" اغلب بر "همه یا هیچ" ترجیح داده می شود چرا که میزان بی نظمی ها را کاهش می دهد. همواره چرخۀ تکامل را در ERP مد نظر داشته باشید. اگر قصد اضافه کردن یک انبار جدید دارید، می توانید این کار را با ERP جدید، به طور مرحله به مرحله انجام دهید. اگر قصد کاهش هزینه ها را دارید، بهتر است که ابتدا عملیات استقرار را با خودکار کردن فرایندها آغاز و سپس در مرحله بعدی به سراغ تغییر سیستم های برنامه ریزی ERP بروید.

همه افراد باید در فرآیند استقرار نقش داشته باشند
پس از انتخاب رویکرد مناسب، باید در نظر داشته باشید که عملیات استقرار ERP انبار باید همه افراد سازمان را شامل شود. پرسنل حاضر در قسمت انبار باید همزمان نقل و انتقالات محصولات و تنظیمات ERP را مدیریت نمایند. پرسنل خارج از انبار نیز مانند سایر افراد، جزو تیم پروژه تلقی می شوند. و کارمندان بخش فروش و حسابداری هم باید برای متعادل سازی حجم کاری انبار، با جابه جایی بارها و وارد کردن تراکنشات انبار به ERP، تا حدی سهم خود را در تیم استقرار ایفا نمایند.
طی استقرار ERP برای انبار، قطعا خودِ انبار مرکز توجه می شود اما باید بدانید که انبار تنها بخشی از کل سازمان است.

تغییرات را مدیریت نمایید
در هر پیاده سازی ممکن است که نوعی کشمکش وجود داشته باشد. برخی از افراد در مقابل تغییرات بسیار مقاوم هستند. بعضی دیگر نیز حین اجرا نا امید و دلزده می شوند. اطمینان حاصل کنید که مدیریت تغییر بخشی از طرح پیاده سازی در نظر گرفته شده است.هدف نهایی را برای تمام افراد کاملا ملموس کنید. حتی در صورت نیاز، برای تیم پروژه یک روانشناس را استخدام کنید. همواره در نظر داشته باشید که موفقیت و هدف نهایی شما به کاربران ERP بخش انبار وابسته است.

عملیات پس از استقرار
بلافاصله سیستم های قدیمی را از کار بیندازید. مانع از ثبت هرگونه تراکنش در ERP قدیمی شوید. سیستم قدیمی را تنها در صورت نیاز نگه دارید.تغییر سیستم قدیمی به جدید و همچنین موفقیت و شکست پیش آمده را ارزیابی نمایید. ممکن است دهه ها طول بکشد که یک ERP انبار جدیدی را پیاده سازی کنید اما این درس هایی که از موفقیت و شکست به دست آمده اند می توانند در آینده یاری رسان باشند. کمک همه افراد را در راه اندازی ERP جدید به یاد داشته باشید. مهمانی بگیرید و به اعضای سازمان تان تی شرت های مخصوص پارتی بدهید. پاداش های نقدی و تشویق های جمعی را برای افرادی که بیشترین سهم را در پیاده سازی ERP داشته اند در نظر بگیرید.

لینک مقاله در سایت مرجع:

https://www.erpfocus.com/how-to-implement-a-warehouse-erp-4368.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…