پنج سوالی که باید از فروشندگان بالقوۀ ERP نفت و گاز پرسیده شود

در کسب و کارهای مرتبط با نفت و گاز، ERP می تواند تفاوت رقابتی چشمگیری را برای یک سازمان به وجود بیاورد؛ حال شما به عنوان سازمان مرتبط با صنعت نفت و گاز، باید پیش از خرید ERP، مجموعه ای از سوالات خاصی را از فروشندگان بپرسید که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم داشت.

1. تا چه میزان ERP مورد نظر فروشنده درخور نیازهای کسب و کار شما است؟
همانطور که می دانید، صنعت نفت و گاز شامل طیف گسترده ای از کسب و کارها می شود؛ برای مثال، نیازهای یک سازمان فعال در حوزه کشف میدان های نفت و گاز متفاوت از پالایش کننده و یا اپراتور خطوط لوله است اما همگی آن ها تحت عنوان سازمان های "نفت و گاز" نام طبقه بندی می شوند.حال شما در صنعت نفت و گاز با چه عنوانی مشغول فعالیت هستید؟ تولید کننده سوخت، مواد شیمیایی و یا مواد خام. حال تولیدکنندۀ هرکدامیک که باشید، کسب و کارتان تحت عنوان صنعت نفت و گاز طبقه بندی می شود. امروزه سیستم های ERP نفت و گازی بسیاری در دسترس وجود دارند که درخور نیازهای کسب و کار شما خواهند بود؛ بعضی از آن ها بسیار تخصصی و بعضی دیگر نیز برای اهداف عمومی تدارک دیده شده اند. در هر صورت اطمینان حاصل کنید که ERP مناسبی را از بین این دو نوع، برای کسب و کارتان انتخاب می کنید.

2. چگونه ERP انتخابی، مزیت رقابتی را برای کسب و کارتان محیا می کند؟
سیستم های ERP نفت و گاز، تمامی تراکنشات را ثبت نموده و سپس آن ها را برای تحلیل های آینده آماده می کنند. شما به اطلاعات تمامی این تراکنشات برای پیشی گرفتن از سایر کسب و کارهای حاضر در این صنعت نیاز خواهید داشت.  سبقت از سایر کسب و کارهای هم ردیف برای شما نیازی محسوب می شود که برای دستیابی آن، باید سیستم هایERP و فروشندگان مربوطه را از هرنظر را ارزیابی کنید. آیا می خواهید پا به پای شرکت نفتی جونز حرکت کنید یا قصد شکست آن را در میدان رقابت تجاری دارید؟
 
3. چگونه می توان با استفاده از ERP، خطرات را کاهش داد؟
خطر همواره در کمین صنعت های نفت و گاز است. صرف هزینه های هنگفت برای ایجاد یک خط لوله از میدانی که بعدا معلوم می شود عاری از هرگونه نفت و گاز است، می تواند یک کسب و کار را به ورشکستگی سوق بدهد. ERP می تواند اموری نظیر سرمایه، عرضه و تقاضای مرتبط با پروژه را پیگیری کند و متعاقبا شما را در تشخیص و اندازه گیری خطرات پیش رو یاری نماید.

4.چگونه ERP می تواند شما را در رعایت مقررات دولتی یاری کند؟
اداره های مالیاتی می خواهند بدانند که در ماه گذشته چه تعداد بشکه تولید کرده اید. محیط زیستی ها می خواهند بدانند که چند تن دود و آلاینده از دریچۀ کسب و کار شما وارد محیط زیست شده است. مشتریان مصرف کننده شما می خواهند ترکیب دقیق آخرین محمولۀ ارسالی را بدانند. اینجاست که ERP باید تمام امور مرتبط با محصول را پیگیری نماید. ERP می تواند وزن و حجم موادی را که از دودکش های پالایشگاهی خارج می شوند، مشخص کند. ERP دستور العمل تمام ترکیبات محصولات نفتی را در اختیار دارد. حال اگر گزارش از طریق هوش هوش تجاری تدارک دیده شده باشد، باید تمامی آن ها را برای نشان دادن حسن احترام به قوانین در اختیار نهادهای مربوطه قرار دهید.

5. آیا ERP می تواند در گزارش گیری مالیِ عمومی و یا در سطح جهانی یاری رسان باشد؟
ERP نفت و گاز انعطاف پذیری بالایی را در ایجاد نمودار حساب ها و صورت های مالی از خود نشان می دهد. بنابر این، تمامی نیازهای شما در هر مقطعی از کسب و کار سریعا و به راحتی برآورده می شود. پس مثلا اگر عملیات جدید را در یک کشور و یا منطقۀ جدید به راه انداختید، برای برآودن نیازهای محلی، می توانید از ERP بهره ببرید. در نظر داشته باشید که تنها یک ERP وجود دارد که در خور نیازهای شماست. بنابر این باید همواره سوالات صحیحی را پیش از انتخاب و ارزیابی یک ERP بپرسید.

لینک مقاله در سایت مرجع:
http://www.erpfocus.com/questions-for-oil-and-gas-erp-vendors.html
ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…