با ERP بخش توزیع، دور دنیا را نه در 80 روز بلکه در 80 ساعت بپیمایید!

داستان دور دنیا در 80 روز که توسط ژول ورن نوشته شد را به یاد دارید؟ این داستان، برای آن زمان یک تخیل محض تلقی می شد. اما در دنیای ERPبخش توزیعی،"80 روز"، دیگر سرعت لاک پشتی محسوب می شود.در دنیای امروزی، ارتباطات می توانند تنها در 80 میلی ثانیه در سراسر دنیا جا به جا شوند. کالاها نیز برای جابه جایی در سراسر دنیا به 80 ساعت زمان نیاز دارند که حتی گاهی این زمان نیز کمتر می شود.

حتی اگر کمترین میزان سرعت کشتی های محموله بر را در نظر بگیریم، زمان انتقال کالاها در سراسر دنیا بیشتر از 80 روز طول نخواهد کشید. سیستم های ERP بخش توزیعی، می توانند به صورت روزانه سرعت ارسال محموله ها را مدیریت و کسب و کارمان را به طور کارآمدی پشتیبانی کنند.


دنیای ما، جهان کوچکی است

اما این عبارت بدان معنا نیست که کسب و کار توزیع امر راحت و بی دردسری است. یک مثال؛ کانتینر حمل کالا با قطار، از سراسر چین عبور می کند تا به مقصد اولیه برسد. سپس از آنجا به کامیون حمل بار منتقل و متعاقبا به سمت بندرگاه هدایت می شود. پس از جا به جایی هایی که توسط جرثقیل ها صورت می گیرد، بارگیری روی کشتی انجام خواهد گرفت. یک هفته بعد، تخلیه بار در Long Beach، صورت می گیرد و به پایانه توزیع در ایستگاه قطار رهسپار می شود و سپس، ایستگاه به ایستگاه برای رسیدن به مقصد مورد نظر حمل می شود. پس از گذراندن هزاران مایل، کالا توسط کامیون به مرکز توزیع وارد می شود؛ دست آخر نیز به قفسه های انبار و یا حتی مستقیما توسط باربری ها به فروشگاه فرستاده می شود. ساعت ها پس از چک کردن کالاها در فروشگاه، بسته بندی ها باز شده و به قفسه های انبار وارد می شوند تا تاجران بتوانند کالاهای مورد نظرشان از بین آن ها انتخاب کرده و به سبد خریدشان منتقل نمایند.


در طول این مسیر توزیع، محصول ما، از دوازده محدوده زمانی، سه کشور مختلف، چندین پایانه های بازرسی دولتی و لجستیکی عبور کرد که طی مقاطع زمانی مختلف، محمولۀ ما را کنترل می کردند. طی این چرخه، هر لحظه مکان دقیق محموله دقیقه به دقیقه پیگیری می شد. از یک سو، کارخانه در طول این مدت به راحتی از شرایط محموله با خبر بود و از سویی نیز فروشگاه مورد نظر می دانست که چه موقع باید محصولات را در مکان مناسب برای فروش فوری قرار دهد. در نتیجه شخصی که قرار بود کالاها را بخرد، به محض ورود به فروشگاه، انتخاب خود را بدون هیچ دردسری پیدا می کرد.  علاوه بر این، به علت هماهنگی سیستم های ERP موجود در بخش های تولید کننده، خرده فروش، مرکز توزیع و حامل ها، تمامی اطلاعات برای همه بخش ها به اشتراک گذاشته شده بود. به غیر از تمام تراکنشات مرتبط با موجودی و انبار، هر کدام از ERP های بخش های مختلف می توانند صورتحساب و پرداخت هزینۀ خدمات را از سایر بخش های درگیر، جمع آوری و صادر نمایند. تمام این سیستم های ERP می توانند گزارش های لازم را برای گمرک، مالیات و دیگر سازمان های دولتی که کسب کار شما را ملزم به رعایت قوانین می کنند، فراهم بیاورند. وجود چنین نظمی در بخش توزیعی تنها در نتیجۀ پیاده سازی صحیح ERP محقق خواهد شد. زمان بعدی که به دیزنی لند می روید، نگاهی به اطراف این سرزمین بیندازید؛اینجا را می گویند "دنیای کوچک"؛ به یاد داشته باشید که تعاریف بی شماری از عبارت "دنیای کوچک" وجود دارد که فراتر از اندازۀ "دیزنی لند" می گنجند!

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/global-distribution-erp-around-the-world-in-eighty-hours-2236.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…