کدامیک برای شما مناسب تر است: سیستم‌های اجرایی تولید (MES) یا برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)

در پاسخ به این سوال جواب ساده ای وجود دارد: نیاز شما به این دو سیستم به حوزه کاری شما بستگی دارد! امور مالی، فروش، خرید، مدیریت موجودی و بسیاری سیستم های دیگر که حضورشان برای یک سازمان مهم تلقی می شود، همگی تحت عنوان ERP قرار دارند.

MES تقریبا بر کل فرآیندهای صحن کارخانه تمرکز دارد و در واقع تولید را با نیازهای فروش و تامین منابع در یک راستا هماهنگ نگه می دارد. هرچند MES را می توان به عنوان سیستم مستقل در نظر گرفت اما در سیستم های ERP، MES نیز می تواند به عنوان یک ماژول حضور داشته باشد.

در چه مواقعی به MES نیاز ندارید
فرض کنید که شما یک محصول ساده و منفرد تولید می کنید. این محصول همان مدادهای به دردنخوری است که به طور رایگان هنگام تماشای بازی های گلف پخش می شود. انقدر بی مصرف هستند که حتی پاک کن را هم در کنارش توزیع نمی کنند!
این مدادها توسط مغازه کوچکی توزیع می شوند. در این مغازه تعداد مدادهای موجود، حساب شده و سپس هزينه يابي معكوس انجام می گیرد. تنها دو کارمند در این کسب و کار وجود دارد که هیچ یک از آن ها نیز اهمیتی نمی دهد دیگری کجا و چه کاری انجام می دهد. خب مسلما چنین کسب و کاری کوچکترین نیازی به MES ندارد. اما این کسب و کار به سیستم ERPای نیاز خواهد داشت که ماژول های موجودی، خرید یا مالی را در بر داشته باشد.

در چه حیطه هایی به MES نیاز خواهید داشت
تولید کننده ای را در نظر بگیرید که هزاران محصول را درچندین کارخانه در سراسر جهان تولید می کند. ERP سفارشات خریدی را نشان می دهد که باید ظرف دو هفته آینده در محل تحویل بار مشتری باشد. همزمان هزاران سفارش خرید و مطالبات پیش بینی شده ای وجود دارند که باید به آن ها پرداخته شود. اینجاست که MES می تواند تمامی این مطالبات، برنامه های تولیدی و مواد موجود در بخش تامین را تحلیل کند. MES، بهینه ترین واحد کارخانه را برای تولید یک سفارش خاص تعیین کرده و به این ترتیب محصول در نهایت به موقع به مشتری تحویل داده می شود. MES می تواند یک برنامه تولیدی معینی را برای یک مطالبه خاص در همه کارخانجات مشخص نماید.

MES زمان تولید واقعی و کمَیت ها را پیگیری می کند و سپس سایر امورات تولیدی را در یک اقدام پیوسته و برای رفع نیازهای مشتریان مورد برنامه ریزی مجدد قرار خواهد داد و در نتیجه همه واحدهای کارخانه ای را تا جای ممکن پر بازده و کارآمد تر می کند.
حال واحد دیگر تولیدی را در نظر بگیریدکه می تواند انواع محصولات مختلف را تولید کند. مسلما محصولات تولید شده باید در نهایت به مشتریان منتظر ارسال شوند. چنین کسب و کاری ممکن است تنها با اشاره مدیری که در سطح کارخانه قدم می زند، برنامه ریزی های کارخانه ای را به سرانجام برساند. اینجا MES می تواند جزییات تولیدی را به گونه ای برای مدیران فراهم بیاورد که بهره وری کارمندان و یا تناسب مهارت کارمندان و وظیفه محول شده مشخص شود.

کسب و کار تولیدی شما ممکن است درگیر قوانین و مقرراتی باشد که تنها MES توانایی فراهم آوردن اطلاعات لازم را داشته باشد. علاوه بر این، MES می تواند آموزش و گواهی کارمندان را پیگیری کرده و تضمین کند که افراد با صلاحیت مشغول انجام وظایف محول شده هستند. دیگر اینکهMES این قابلیت را دارد که زمان کار و استراحت کارمندان را پیگیری نموده و وقوع خطرات پیش روی کارمندان در محل کار را به حداقل برساند.حال کدامیک به درد شما می خورد؟ نگاهی دیگر به نیازهایتان داشته باشید. بسیاری از تولیدکنندگان به ERP نیاز دارند و بعضی دیگر نیز به MES ای که قابلیت یکپارچگی با ERP را دارد. البته به یاد داشته باشید که در شرایط مناسب، سیستم ها می توانند تکمیل کننده یکدیگر باشند.

لینک مقاله در سایت مرجع:

https://www.erpfocus.com/mes-vs-erp.html

ترجمه:erpfous.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…