سه خطایی که مدیران پروژه هنگام انتخاب ERP بخش تولیدی مرتکب آن می شوند

شرایطی را در نظر بگیرید که سازمان شما ERP جدیدی را برای بخش تولیدی انتخاب و استقرار نموده است. شما پیش از انتخاب ERP تمامی ملزومات سازمان را فهرست و اولویت بندی کردید. زمانی را برای ارزیابی سیستم های ERP، فروشندگان و مشاوران نیز اختصاص دادید. مدیر پروژه‌ی با اعتبار و بی عیب و نقصی را نیز انتخاب کرده و از تیم مدیریت خود نیز حمایت کردید. حال که زمان استفاده از ERP جدید فرارسیده، مشکلاتی نظیر آنچه در ERP قدیمی رخ می داد نیز همچنان وجود دارد. چه کار اشتباهی در این خلال پیش آمده است؟

توجه به ظاهر ERP به جای ویژگی های آن
NetSuite, SAP و سایر سیستم های ERP محصولاتی عالی هستند اما هیچ یک از آن ها برای همۀ تولیدکنندگان مناسب نیستند. برای مثال هیچ کس نباید تنها با خواندن تبلیغات و بدون توجه به ویژگی های مناسب سیستم با نیازهای خاص سازمان، انتخابی را صورت دهد؛ چرا که ممکن است تبلیغات گویای حقیقت نباشند. باید در نظر داشته باشید که هریک از شرکت های ارائه دهنده سیستم های ERP مورد نظر شما، کادر فروش ماهری دارند که با شما و تیم شما در ارتباط هستند. بعضی از کارشناسان فروش آنقدر پرمهارت هستند که حتی می توانند کلاغ را به جای قناری بفروشند!! در واقع این وظیفه شخص یا نهاد خریدار است که انتخاب درستی را در پیش داشته باشد. آیا ERP انتخابی تان را در مقابل تمامی معیارهای مهمی که برای تغییر رویه‌ی سازمان در نظر گرفته اید، ارزیابی کرده اید؟

تلاش برای انجام همۀ کارها از انتخاب تا استقرار ERP
امروزه دیگر مشاوران و نمایندگان فروش پرمهارتی وجود دارند که در ERP بخش تولیدی تخصص دارند. به خدمت گرفتن آن ها گران نیست! آن ها می توانند خدمات ضروری را برای تولید کنندگان فراهم بیاورند. ممکن است شما در ساخت و فروش ویجت های تان بسیار پر مهارت باشید اما در مورد استقرار خیر! برای مثال، شخصی در تیم شما اصرار دارد تا تراکنشات چندین سال را از سیستم قدیمی به سیستم ERP جدید انتقال دهید؛ ایده جالبی به نظر می رسد. اما زمان اجرا متوجه می شوید که استقرار آن به هفته ها زمان نیاز دارد و علاوه بر این، بعضی از تراکنشات نیز به طور ناقص نمایان می شوند. بعضی از مشاوران، می توانند بارگذاری تراکنشات چندین ساله را برای شما انجام دهند. علاوه بر این شما می توانید سیستم قدیمی را به حالت "خوانش" نگه دارید تا هرکسی که تمایل به کسب اطلاعات از سیستم دارد بتواند از آن استفاده نماید. بسیاری از مشاوران سیستم های ERP هر روزه انواع مختلفی از استقرار ERP را انجام می دهند. ممکن است که مشاوران در ابتدا کسب و کار شما را به درستی نشناسند اما آن ها در کار خود که انتخاب سیستم مناسب و تکمیل فرآیند خرید در جهت کسب ارزش مورد انتظار شما، تخصص دارند.

 عدم توجه به فرهنگ و شیوۀ کاری شرکت
هر ERP روش عملکرد منحصر به فردی دارد. برای مثال تراکنشات به صورت 1، 2 و 3 صورت می گیرند. کاربران شما نیز پیش از استقرار ERP جدید سبک کاری خودشان را دارند. آیا آن ها برای تطابق با ERP روش کاری خود را تغییر داده اند یا هنوز به سبک خودشان کارها را ادامه می دهند و متعجب هستند که چرا کارها به سختی پیش می روند؟ کاربران برای انطباق ERP با روش کاری خودشان، به سفارشی سازی ERP اصرار دارند. بعضی مواقع با صرف وقت برای حل نمودن مشکلات پیش آمده می توان بدون انجام سفارشی سازی، از ERP بهره برد. شرایطی را در نظر بگیرید که شما به عنوان یک تولید کننده "ناب" از کنبان و سایر ابزار ناب استفاده می کنید اما ERP، شما را به تولید فرآیندهای تولیدی مجبور می کند که در واقع کار غیر ارزش افزوده ای را ایجاد می کند. خب چرا این روند را طی مرحله انتخاب ERP لحاظ نکردید. مدتی طولانی است که عملیات ناب جزیی از فرآیند کاری شما بوده است و بسیاری از سیستم های ERP تولیدی نیز با این شرایط منطبق هستند؛ حال آیا شما از سیستم تان برای فرآیندهای غیر ناب استفاده می کنید؟

لینک مقاله در سایت مرجع:

https://www.erpfocus.com/manufacturing-erp-selection-errors.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…