چگونه ERP می تواند هزینه های کسب و کار را کاهش دهد

ماهیت همۀ کسب و کارها، سودآوری است؛ در واقع نتیجه نهایی عملیات همه کسب و کارها باید به سود مالی ختم شود.  همه‌ی کسب و کارها ائم از شرکت های بزرگ، کوچک و یا حتی خانوادگی همواره به دنبال راهی برای کاهش هزینه ها و در عین حال افزایش بهره وری هستند. بازدهی بیشتری که با صرف هزینه‌ی کمتر به دست می آید به معنای پیشرفت کسب و کار و افزایش سود تلقی می شود.

یکی از راه هایی که یک کسب کار می تواند بهره وری عملیاتی اش را افزایش دهد، یکپارچه سازی سیستم های عملیاتی در یک برنامه‌ی واحد یعنی ERP است.

هزینه‌ی اولیه استقرار ERP برای هر کسب و کاری متفاوت است

زمانی که یک کسب و کار قصد استقرار یک سیستم عملیاتی یکپارچه را دارد، هزینه اولیه برای خرید ERP به یک نگرانی تبدیل می شود. هرچند، عوامل متعدد می تواند قیمت یک سیستم ERP را تحت تاثیر قرار دهد، اما هزینه اولیه، اغلب همان قیمت مذاکره شده در زمان قرارداد عنوان می شود.

بعضی از عواملی که می توانند قیمت یک سیستم ERP را تحت تاثیر قرار دهند به شرح زیر است؛

• محل میزبانی سیستم؛ سرورهای محلی یا ابر
• تعداد کاربران؛ با افزایش تعداد کاربر، هزینه نیز افزایش پیدا می کند.
• تعداد و نوع اپلیکیشن های مورد نیاز
• میزان سفارشی سازی مورد نیاز


به طور میانگین قیمت اولیه برای استقرار یک سیستم ERP در یک کسب و کار کوچک با پنج کاربر با کمتر از 20 هزار دلار شروع می شود و برای کسب و کارهایی با بیش از 100 کاربر به 430 هزار دلار می رسد. با به کار گیری سیستم ابری و مهم تر از آن مهارت های مذاکره ای شما، این هزینه می تواند به 50 درصد کاهش پیدا کند!

صرفه جویی در هزینه ها؛ برگ برنده ای در آینده

کاهش هزینه به معنای سود بیشتر است. یک نرم افزار ERP سیستم اتوماسیون دقیقی را برای شما فراهم می آورد که می تواند بدون ایجاد میانبرهای هزینه بر، هزینه های اجرایی عملیاتی را کاهش دهد. ERP می تواند در عین اینکه بستری را برای ارتقای مدیریت عملیات ها فراهم بیاورد، اطلاعات مورد نیاز برای اتخاذ تصمیمات بهتر و سریع تر را نیز در اختیار افراد قرار دهد.

یک سیستم ERP مناسب، می تواند ارتباط بین تمامی بخش های سازمانی را بهبود بخشد؛ ارتباط آسان و موثرتر بین بخش های سازمانی به معنای افزایش بهره وری و رضایت شغلی کارمندان می باشد. هریک از بخش های سازمان می تواند به راحتی به پایگاه داده‌ی مرکزی دسترسی داشته باشد؛ همین امر سبب کاهش هزینه های مربوط به راه اندازی و نگهداری چندین مرکز داده می شود؛ همگی این موارد، زمان مصرف شده توسط کارمندان و هزینه های تحمیلی بر کسب و کار را کاهش می دهد.

وظیفه یک نرم افزار ERP، مدیریت تمامی عملکردهای کسب و کار در یک سیستم مرکزی است. با به کار گیری ERP می توان بهره وری سازمانی را افزایش و نقاط ضعفی که کاهش هزینه ها را منجر می شوند، شناسایی نمود. علاوه بر این، کاهش هزینه های عملیاتی مرتبط با مدیریت و کنترل انبار و حتی بازاریابی نیز از جمله مزایای استفاده از ERP است.
بعضی از مزایای ERP

در ادامه با حوزه هایی آشنا خواهیم شد که لزوم جود ERP در آن ها بیشتر نمایان می شود؛

گردش اطلاعات: ERP به سازمان شما اجازه می دهد تا گردش اطلاعاتی کارآمد و بهینه ای را در سراسر بخش های سازمان تجربه کنید. شما با استفاده از این نرم افزار می توانید تمام رخدادهای کسب و کارتان را در هر زمانی تحت نظر داشته باشید. زمانی که اطلاعات بهتر، دقیق تر و سریع تری را داشته باشید، تصمیمات بهتر و آگاهانه تری را اتخاذ خواهید نمود.

کنترل موجودی: تقریبا در همه کسب و کارها، موجودی به عنوان بخش پرهزینه شناخته می شود. ERP می تواند شما را در برقراری تعادل بین نیازهای مشتریان و آنچه در توان شماست یاری نماید. برای مثال شما با وجود ERP می توانید بفهمید که چه کالاهایی مدت هاست که در انبار خاک می خورند!

صورت حساب : ERP می تواند با تسریع در امور فاکتور و صورتحساب، چرخه کسب و کار شما را تسریع بخشد. هرچه فاکتوردهی شما با سرعت بیشتری صورت بگیرد، تسویه حساب های دیگران با شما نیز با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت!

ERP، مشکلات را ریشه کن می کند؛ حتی یک مشکل کوچک هم می تواند با گذشت زمان به یک بحران جدی تبدیل شود. با یک سیستم ERP کارآمد، شما می توانید مشکلات را شناسایی کرده و بر آن ها غلبه کنید.
ERP، دقت را افزایش می دهد؛ اشتباهات همواره رخ می دهند، این قانون زندگی است اما باید بدانید که وقوع اشتباه در دنیای کسب و کار به قیمت از دست رفتن سرمایه تمام می شود. ERP شما می تواند با استاندارد کردن فرآیندها و جریان های کاری، از میزان خطاهای پیش آمده بکاهد.
استقرار یک سیستم ERP در سراسر سازمان می تواند عملکرد کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد و باطبع حد سود آوری شرکت را نیز تحت تاثیر مثبت قرار دهد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://it.toolbox.com/blogs/inside-erp/how-erp-can-cut-business-costs-78226

ترجمه:erpfocus.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…