تاثیرات فوری و بلند مدت ERP در حوزه مالی

نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی، این بستر را فراهم می آورد که فرآیندهای متعدد و مختلف در قالب یک برنامه ساده سازی شوند و تمامی بخش ها و کارمندان بتوانند از یک واحد اطلاعاتی بروز و مشابه استفاده نمایند. نرم افزار ERP مزیت های بی شماری را ارایه می دهد اما بعضی از مهم ترین آن ها به کاهش هزینه ها مربوط می شود. یک سیستم نرم افزار ERP موثر می تواند در کوتاه و بلند مدت، یک کسب و کار را در حفظ و پس انداز سرمایه یاری نماید.

تاثیرات مالی ERP
نرم افزار ERP می تواند سازمان ها را در شناسایی و اصلاح نقاط ضعف فرآیندهای تجاری یاری نموده و متعاقبا خطاها و تناقضات را کاهش دهد؛ در بسیاری از موارد همین ویژگی می تواند کاهش هزینه های سازمان را به دنبال داشته باشد. سیستم ERP می تواند در بسیاری از بخش های سازمانی نقش پس انداز کوتاه و بلند مدت سرمایه را ایفا کند. در ادامه با تعدادی از این تاثیرات فوری ERP آشنا خواهیم شد؛

پس اندازهای فوری

کاهش هزینه های حمل و نقل

پیگیری و جمع آوری صورتحساب های واریز نشده

کاهش هزینه های آموزش

به حداقل رساندن آسیب تجهیزات

پس اندازهای بلندمدت:


تراز صورتحساب های مالی

ذخیره در زمان مالیاتی

تاثیرات فوری: کاهش هزینه های حمل و نقل
در کسب و کارهایی که سفر و ارسال مرسولات نقش مهمی را ایفا می کنند، به حداقل رساندن هزینه های حمل و نقل عامل مهمی در کاهش هزینه ها محسوب می شوند. با استفاده از ابزار و ویژگی های موجود در نرم افزار ERP، کسب و کارها می توانند زمانبندی ارسال کارآمدتری را تجربه کنند و در نتیجه کاهش تعداد سفرها و ارسال های مکرر به یک واحد کاری، شعبه، مکان یا حوزه خاصی را شاهد باشند. با کاهش تعداد ساعات رانندگی، تعداد ساعات کاری و میزان سوخت مصرفی نیز کاهش یافته و در نتیجه سرمایه پس انداز می شود.

پیگیری جمع آوری صورت حساب های واریز نشده
یکی از رایج ترین مسایل مالی بسیاری از کسب و کارها، حساب های اعتباری و فاکتورهای پرداخت نشده است. با استفاده از سیستم ERP، کسب و کارها می توانند حساب های پرداخت نشده و تماس های مربوطه را پیگیری کنند. بدون وجود خطا در صورتحساب، تاریخ صدور صورت حساب، ایمیل ها و یا اخطارهای جمعی، کسب و کارها شاهد تاثیراتی فوری در سود آوری خواهد بود.

کاهش هزینه های آموزش
کسب و کارها می توانند به ازای هر کارمند، بیش از هزاران دلار را در سال صرف آموزش بکنند. با استفاده از ابزار آموزش موجود در ERP نظیر دفترچه راهنما، پرسش های متداول، راهنماهای آموزشی، آموزش، و فیلم ها، هزینه های یک کسب و کار به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. علاوه بر این، کارمندان می توانند بدون نیاز به حضور در کلاس، طی روز کاری عادی شان تحت آموزش این دوره ها قرار بگیرند.

به حداقل رساندن آسیب تجهیزات
اتفاق همواره رخ می دهد. با استفاده از برنامه ERP، یک کسب و کار می تواند زمان، مکان و فرد پاسخگو برای این خسارت را شناسایی کرده و این اجازه را به سازمان می دهد تا اسناد مستدل و رخدادها را بایگانی کرده و در نهایت به بازپرداخت این امور سریعا رسیدگی کنند.

تاثیرات بلندمدت مالی:
نرم افزار ERP برای تمامی کسب و کارها سیستم مدیریتی کارآمدی را فراهم می آورد که کاهش هزینه ها و افزایش پس انداز را به دنبال دارد. اما ERP چه مزایای خاصی را در رابطه با تاثیرات بلندمدت مالی فراهم می آورد؟

تراز صورتحساب مالی
برقراری تعادل در همه امور امر مهمی است. این امر به ویژه در مورد صورتحساب های بانکی صدق می کند. شما باید در مورد اعتبارات، بدهی ها و چگونگی تاثیرات آن ها بر حساب بانکی و اینکه آمار و ارقام به کدام بخش های اداری مربوط هستند آگاهی داشته باشید و متوجه شوید که کدامیک از اعتبارات و بدهی ها قابل کسر مالیاتی هستند تا تعادل صحیحی را برقرار کنید. با استفاده از نرم افزار ERP کسب و کارها می توانند زمان جست و جو برای هزینه ها، سپرده ها و فاکتورها را کاهش داده و چک ها و ترازنامه ها را برای تضمین تمامی صورتحساب ها به کار ببرند.

صرفه جویی در زمان مالیاتی
از دیگر تاثیرات مالیاتی ERP به حوزه مالیات مربوط می شود. امور مالیاتی یک وظیفه هراسناک و خسته کننده تلقی می شوند. جمع آوری تمامی اطلاعات مالی ضروری از بخش های مختلف سازمانی اغلب زمانبر بوده و مهم تر از همه اینکه باید طی انجام امور مالیاتی، اطلاعات گمشده و یا نادرستی را که ممکن است خطا، پسوندهای اشتباه، تاخیر هزینه یا مجازات و بدهی را به دنبال داشته باشند شناسایی کرد. اگر خطا جدی باشد، ممکن است مقامات مالیاتی نیاز به حضور یک حسابرس را برای شما تعیین نمایند و اینجاست که در نهایت کسب و کار شما متقبل زمان و هزینه بیشتری می شود.با استفاده از یک برنامه ERP، تمام اطلاعات مالی از تمام بخش های سازمان، دفاتر، حساب ها و غیره در یک فایل متمرکز ذخیره می شوند. این اطلاعات را می توان بروز رسانی، دانلود و پرینت نموده و در هر زمان مورد نیاز به سرعت و سهولت به آن ها دسترسی پیدا کرد.یک نرم افزار ERP کارآمد می تواند در مدیریت فرآیندهای تجاری، موجودی انبار و کارمندان یاری رسان باشد. به محض استقرار این نرم افزار می توان شاهد کاهش فوری هزینه ها بود. با بهره برداری کامل از تمامی ویژگی و ابزار های برنامه ERP ، می توان کارآمدی کسب و کار را تضمین نموده و نهایتا افزایش سود و کاهش هزینه ها را تجربه کرد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://it.toolbox.com/blogs/inside-erp/erps-immediate-and-longterm-financial-impact-75205

ترجمه:erpfocus.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…