چه موقع و چرا باید ERP را سفارشی سازی کنید

در حالی که بعضی می گویند سفارشی سازی ERP به عنوان عامل عملیاتی مهمی تلقی می شود، اما در طول 10 سال گذشته، سیستم ها سازگار و پیشرفته تر شده اند.در نتیجۀ این پیشرفت ها، سیستم های امروزی مجهز به سطوحی از پردازش و گزارشگیری شده اند که مفهوم کلی سفارشی سازی را زیر سوال برده است. از آنجا که سفارشی سازی هرچه بیشتر ERP، شانس وقوع رفتارهای غیر قابل انتظار سیستم را افزایش می دهد، پیشرفت ها در پیچیدگی و پایداری سیستم مهم تلقی می شوند.

این نوع وقایع غیر قابل انتظار معمولا به انواعی از فعالیت های استقرار مجدد نیاز پیدا می کند؛ گاهی مواقع مشکلات را می توان به صورت درونی حل نمود اما در سایر موارد تنها با استفاده از پشتیبانی یک شخص ثالث می توان بر رخداد پیش آمده غلبه کرد.
حال چه نیاز به پشتیبانی داخلی باشد و چه خارجی، این زمان و سرمایه است که به هدر می رود. صرف نظر از بزرگیِ یک سازمان خاص، هزینۀ پشتیبانیِ غیر قابل پیش بینی همواره به سمت نیازهای عملیاتی پیشرفته تر معطوف می شوند.
حال پس از خواندن این مطالب، چه زمانی یک سیستم ERP به سفارشی سازی نیاز پیدا می کند؟ در ادامه به موارد نیاز به سفارشی سازی اشاره خواهیم کرد.

اگر باید ERP تان را سفارشی کنید، این کار را به تعویق بیندازید
از نظر سیستمی، نرم افزارهای ERP تجاری بر اساس ماتریس دستورالعمل های کد ثابت ایجاد شده اند که توسط الزامات عملیاتیِ درونی متفاوت هدایت می شوند و محدود به پیچیدگی قابلیت های توسعه سازمان هستند. این بدان معناست که به غیر از مقیاس استفاده، تفاوت بین قابلیت های ERP، رابط کاربری و دیگر موارد عملیاتی مربوطه در درجه اول با آنچه مدیران و برنامه نویسانی که به عنوان یک یا چند مزیت تجاری در نظر می گیرند، تعریف می شود.
حال اگر یک سیستم خاص از حیث نمایش سادگی رابط کاربری اش، پیشرفتگی گزارش دهی، سرعت پردازش و یا یکپارچگی آسان با اپلیکیشن های شخص ثالث در نظر گرفته می شود، باید به یاد داشته باشید که تمام ERP ها، به تست های تضمین کیفیت وابسته اند و بر اساس سطح قضاوت شخصی ارزیابی می شوند. در عمل، این بدان معناست که سیستم تا زمانی که از حیث شاخص فنی مورد استفاده قرار نگرفته، کارایی خوبی از خود نشان می دهد اما به محض آغاز استفاده و یا ایجاد سفارشی سازی ناشناخته، تمام بهترین ویژگی هایش از بین می رود.
همانطور که ربکا وترمان، یک تحلیل گرERP در شرکت تحقیقات هسته ای، در مقاله ای سال 2011 منتشر شده در مجله "CIO" می گوید:" امروزه شاهد این هستیم که مدیران ارشد فناروی اطلاعاتی به سمت "سفارشی سازیِ کمتر" پیش رفته اند؛ در حالی که تا 10 سال پیش، سفارشی سازی زیادی برای سیستم ها صورت می گرفت. اما امروزه می توانم بگویم که 90 درصد از سیستم ها دیگر به طور خلاقانه برنامه نویسی شده اند و در واقع هیچ سفارشی سازی برای آن ها صورت نمی گیرد. به همین علت، استقرارهای ارزان و قابل پیش بینی تری را خواهیم داشت و به این ترتیب به روزرسانی های با تداخل و هزینه کمتری صورت خواهند گرفت."پنج سال پس از چاپ این مقاله، هنوز تحلیل های سفارشی سازی ERP خانم وترمان به کار برده می شود با این تفاوت که اکنون 90 درصد به 80 درصد تغییر کرده است؛ یعنی سفارشی سازی سیستم ها بیشتر شده است. این بدان معناست که مواقعی وجود دارد که قصد تغییر یک یا چند عامل مرکزی را با استفاده از سفارشی سازی یک فرآیند، گزارش و یا سایر انواع اسکریپت داشته باشید؛ خب این کار خوبی است. هرچند، پیش از اقدام به هر کاری، از عملکرد داخلی فرآیندها اطمینان حاصل کنید.

لینک مقاله در سایت مرجع:

https://www.erpfocus.com/when-should-you-customize-your-erp-and-why-4420.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…