برنامه های آموزشی ERP باید جذابیت داشته باشند

برنامه های آموزشی شرکت از جمله اموری هستند که معمولا غرغر و شکایت کارمندان را به دنبال دارند. خب چرا باید اینطور باشد؟ در بسیاری از محیط های مدرن سازمانی، آموزش مدیران و کارمندان به عنوان یک کار سخت و طاقت فرسا تلقی می شود.

کارمندان تمایلی به حضور در کلاس های آموزشی ندارند و ترجیح می دهند به کاری که برای آن استخدام شده اند بپردازند. در واقع آن ها بر این باورند که دوران مدرسه دیگر تمام شده و نیازی به تکرار آن نیست. مهم تر از همه، کارمندان معمولا باید در روزهای تعطیل در کلاس حضور داشته باشند و تنش، استرس و اوقات کسل کننده کلاس را تحمل کنند.

برنامه های آموزشی شرکت ها نباید موجب زحمت کارمندان شود بلکه باید بیشتر افراد را از حیث جذابیت جذب کند.
حقیقت این است که با اندکی خلاقیت می توان این قبیل کلاس ها را پویا نمود. متاسفانه، بسیاری از افراد حاضر به انجام چنین کاری نیستند و از کلاس های آموزشی به عنوان دردسر اجباری یاد می کنند. در ادامه خواهیم دید که آیا می توان با نشان دادن سهولت برگزاری برنامه های آموزشی، نگرش سختی این دوره های آموزشی را تغییر داد.

محیط

در ابتدا، بحث چالش محیط مطرح می شود. کلاس های درس سنتی اغلب دوست داشتنی نیستند! چرا که در این قبیل کلاس ها، محیط تعاملی و روابط پرتجربه‌ی دوستانه جای خود را به روابط قدیمی معلمی و شاگردی می دهند و در نهایت استرس افراد را دنبال خواهد داشت.

یک محیط سازمانیِ آموزشی و کاربردی، فضای راحت و اجتماعی را برای کارمندان فراهم می آورد که بیشتر شبیه یک کلاس اجتماعی سازنده است تا یک جلسه آموزشی خسته کننده.

در این حالت، محیط یادگیری غیر رسمی و در عین حال وظیفه گرا خواهد بود، به این ترتیب، جلسه آموزشی جذابی را تجربه خواهیم نمود.

اطمینان حاصل کنید که محیط آموزشی در جهت آموزش مناسب محیا شده باشد و کوچکترین صداهای بیرونی در آن وجود ندارند. به علاوه، اندازه کلاس باید به گونه ای باشد که کارمندان به صورت نزدیک در کنار یکدیگر حضور داشته باشند تا یکدیگر را حمایت کرده و تعامل گروهی افزایش پیدا کند.
 

فرای مکان کلاس، مهم است که کارمندان از فضای آموزشی و از حضور خودشان لذت ببرند. در ابتدا، بهتر است که در این فضای آموزشی_اجتماعی غذا نیز سرو شود. بنابراین، تدارک یک غذای ساده و خوشمزه ای که در مهمانی های عادی یافت می شوند در تقویت روحیه و هرچه لذت بخش کردن این فضای سازنده‌ی تعاملی موثر است.
غذا و سرگرمی را محیا کنید

سرو غذا و نوشیدنی در دوستانه کردن هرچه بیشتر فضای آموزشی بسیار موثر هستند. آموزش، مطالعه و تمرین در قالب غیر رسمی و دوستانه می تواند آموزش را نظیر یک سرگرمی اجتماعی جذاب به پیش ببرد.

در درجه بعدی، کارمندان باید از خود بپرسند که حال فایده این کلاس برای من چیست؟ برقراری ارتباط اجتماعی در کلاس اینجا از اهمیت برخوردار می شود.

ضروری است که ارتباط واضحی بین مفاد کلاس آموزشی و وظایف عملی محول شده به کارمندان وجود داشته باشد. تنها اعلام مسئولیت کارمندان مهم نیست بلکه باید آن ها را متوجه کنید که مطالب آموزشی کلاس برای رشد اطلاعات تخصصی آن ها در حیطه شخصی و البته سطح تجاری مفید و موثر هستند چرا که این کلاس ها مستقیما به موفقیت و بهره وری تجاری مرتبط هستند.

به علاوه، طی جلسات آموزشی کارمندان را غرق در مطالب نکنید بلکه به صورت تدریجی، اطلاعات عملی درخور شغل شان را برای آن ها فراهم بیاورید.

کارمندان را به مشارکت در کلاس تشویق کنید. فعالیت های کلاسی کارمندان باید در خاتمه به یک تجربه تبدیل شود. به نظرات و بازخورد کارمندان توجه کنید. علاوه بر محتوا، روش های آموزشی نیز باید جذاب، تعاملی و جالب باشند. تکنیک های متفاوتی که در طولانی مدت تاثیر خود را نشان داده اند شامل شوخی، تعریف داستان در قالب روایت و البته استفاده از تکنولوژی می باشند.

با استفاده از تکنیک "گمنیفیکیشن" یا همان بازی انگاری، مشارکت تیمی را افزایش دهید. در پایان، کارمندان را از پشت صندلی هایشان بلند کنید و فعالیتی فیزیکی را ترتیب دهید تا از حیث ذهنی و فیزیکی توجه آن ها را برانگیزید.

شاید اگر این مدل آموزشی ساده را در آینده نیز دنبال کنیم، دیگر بحث آموزش با مفاهیم زحمت، خستگی و اجباری بودن همراه نخواهد بود. در واقع میتوان گفت که از طریق نفوذ اجتماعی می توان تشنگی آموزش را در روال زندگی بشریت امروز احیا کرد و با ادغام فعالیت های آموزشی و فضای اجتماعی، قطعا یادگیری لذت بخشی را فراهم آورد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://erpeople.walkme.com/2015/06/10/making-erp-training-programs-more-engaging/

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…