چگونه برای پیاده سازی یک سیستم ERP منبع باز آماده باشیم؟

سیستم های ERP منبع باز ،شبیه یک سیستم سنتی کار می کنند. اما باید در نظر داشته باشیم که انتخاب و استقرار ERP منبع باز تفاوت های مهمی را با یک سیستم سنتی دارد. پیش از هر گونه اقدام برای انتخاب سیستم، اطمینان حاصل کنید که شما و کسب وکارتان گزینه های مناسبی برای استقرار ERP جدید هستید.

نیازهای خود را بشناسید
انتخاب ERP، باید همواره براساس نیازهای از پیش تعیین شده خود شما باشد، نه مطابق با آنچه که فروشنده برای عرضه دارد. در درجه اول ملزوماتتان را تعریف کنید و آن ها را از حیث اهمیت درجه بندی کنید . اگرسیستم ERP منبع بازی را یافتید که نیاز هایتان را برآورده می کند، پس برای استقرار آن اقدام کنید. مدیر سازمان شما باید برای استقرار ERP تاییدیه نهایی را بدهد چرا که هر استقراری نیازمند هزینه قابل توجه و وجود منابع مورد نیاز است و بنابر این نظر مدیریت از این حیث اهمیت دارد. ابتدا مطمئن شوید که مدیر شما مفهوم ERP منبع باز و ملزوماتش نظیر هزینه های سخت افزار و توسعه، تفاوت بین ERP منبع باز و سایر ERP های قبلی را متوجه شده است. متعجب کردن مدیرتان با نتایج غیرقابل انتظار می تواند برای سازمان امری تهدید کننده محسوب شود .

خودت انجام بده (DIY)
بسیاری از ما، مجموعه ای از ابزار مناسبی را در اختیار داریم اما هیچ گاه درباره سر هم کردن آن ها و ساخت ابزار جدید فکری نکرده ایم. بعضی ها هم که کلا دست و پا چلفتی اند و تا بحال حتی، به انجام مستقل کارها فکر نکرده اند؛ ERP نیز یک پروژه DIY است. اگر DIY قسمتی از ماهیت سازمانی شماست ،ERP منبع باز می تواند دقیقا همان چیزی باشد که به دنبالش هستید .این بدان معناست که شما باید شبکه و سخت افزار مورد نیاز ERP تان را ارزیابی کرده و با استفاده از منابع داخلی سازمان ،آن ها را به کار ببرید.
با داشتن کد منبع، سفارشی کردن یک ERP منبع باز خیلی آسانتر از حد تصورتان می شود؛ شما می توانید کارشناسان نرم افزار خودتان را داشته باشید و یا افراد برون سازمانی را استخدام کنید تا در کل هزینه پایین تری را در مقایسه با استفاده از یک ERP جدید متقبل شوید. پشتیبانی چیزی نیست که مانند منبع قابل دانلودباشد؛ بلکه باید به خودتان تکیه کنید. به روز رسانی های منبع باز از سوی جامعه جهانی برنامه نویسان اعمال می شود؛ به همین علت، در مقایسه با ERP های تجاری، برای جلوگیری از بروز مشکلات مربوطه در ERP منبع باز،دیگر نیازی به تست های فراگیر و گسترده وجود تدارد. هر چند اگر به روز رسانی های وسیعی در رابطه با کد منبع انجام بدهید، باید این به روز رسانی ها را تا جایی ادامه دهید که کد منبع شما با ارتقا های ناشی از آپدیت ها سازگار شود.

پیدا کردن منابع کمکی میتواند چالش برانگیز باشد
اکثر سیستم های سنتی ERP در صورت نیاز ،کمپانی های بزرگی را برای پشتیبانی شما در دسترس دارند .بسیاری از این کمپانی های ERP هزاران شخص ثالتی را در اختیار دارند تا هر آنچه شما به آن نیاز دارید برایتان فراهم کنند. یک سیستم ERPمنبع باز ممکن است منابع بسیار کمی را در اختیار داشته باشد که بعضی از آنها نیز در آن سر دنیا قراردارند. حال مسئله این جاست که اگر منابع خوبی را یافتید، آیا آن ها تنها منابع پشتیبانی شما روی کره ی زمین هستند و آیا هنگام نیاز به کمک، مثلا ماه دیگر هم در دسترس شما هستند یا خیر. ERP منبع باز، برای همه مناسب نیست اما اگر نیازهای شما خاص هستند و یا قابلیت پشتیبانی ،سفارش سازی و یکپارچه سازی را برای خودتان دارید ERP منبع باز بهترین گزینه شما است.

 لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/how-to-prepare-for-implementing-an-open-source-erp.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…