یک راهنمایی کامل برای یکپارچه سازی تجارت الکترونیک و ERP

یکپارچه سازی یک سیستم تجارت الکترونیک و یک سیستم ERP می تواند به نظم و توزیع هرچه بهتر داده ها سرعت بخشیده و جریان ساده وموثر اطلاعاتی را در حوزه کسب و کارتان ایجاد نماید. حال با وجود اینکه یکپارچه سازی مزایای بسیاری را به همراه دارد، می تواند به دنبال خود چالش هایی را نیز به همراه داشته باشد.هیچ شکی نیست که یکپارچه سازی امری دشواری محسوب می شود اما با منطق، استراتژی، ابتکار و روش درست می توانید این قبیل سختی ها را به حاشیه برانید.

• آیا باید در سازمان یکپارچه سازی انجام شود؟
فروش تان چطور است؟ آیا فروش اینترنتی امسال تان از حیث افزایش تعداد، میزان فروش سال گذشته را تحت شعاع قرار داده است یا اینکه فایده ای را برای کسب و کارتان به دنبال نداشته است؟ آیا به قدرت خریدی که توسط تجارت الکترونیک ارائه می شود علاقمند هستید و قصد دستیابی به فرصت های رو به افزون و در حال رشد را دارید؟ یکپارچه سازی تجارت الکترونیک به علت چالش های تغییرات سیستم، زحمت زیاد، هزینۀ مربوطه و زمان مورد نیاز اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. اما این چالش ها تحت تاثیر منافعی قرار می گیرد که از یکپارچه سازی تجارت الکترونیک و ERP به دست می آید و متعاقبا می تواند فروش را افزایش، هزینه های عملیاتی را کاهش و بازارهای آنلاین غیر اشباع را برای شما فراهم بیاورد.

• مزایای یکپارچه سازی چیست؟
ERPها انبوه اطلاعاتی را که مانع از پیشرفت هرچه بهتر کسب و کار شما می شود، از بین می برد؛ پس با در اختیار داشتن تمام اطلاعات نظیر سفارشات و ارسال مطالبات به مشتری و یا خرید موجودی در یک بسته نرم افزاری یکپارچه، دیگر کسی از غافله‌ی پیشرفت عقب نمی ماند. یک سیستم ERPمی تواند دستی وارد کردن اطلاعات موجود و اضافی را که به علت تراکنش داده از یک سیستم به سیستم دیگر پدید می آیند، از بین ببرد و به این ترتیب صرفه جویی در زمان و برطرف کردن خطاهای متعاقب را به دنبال داشته باشد .قابلیت تولید و تحلیل فوری گزارش ها بدون اینکه اتلاف وقت را برای انتقال داده ها یا گردآوری اطلاعات از منابع مختلف به دنبال داشته باشد می تواند شما را در راس تجارت های الکترونیک پر قدرت قرار دهد. این قابلیت در واقع می تواند، اصلاحاتی فوری را برای نجات درآمدهای در خطر نیز در اختیار بگذارد. در نتیجۀ تمام این یکپارچه سازی، ارتباطات با مشتری بهبود یافته و اطلاعات مورد نیاز برای فروش و نمایندگی های پشتیانی به سرعت در دسترس قرار خواهند گرفت. همین امر، وفاداری برند از سوی مشتری و افزایش رو به رشد فروش را به همراه خواهد داشت. در پایان، یکپارچه سازی یک ERP و تجارت الکترونیک باعث می شود که کسب و کار شما مستقل از مکان شود؛ موجودی کالا و قیمت گذاری می تواند در موقعیت و مکان های متفاوت به صورت یکپارچه صورت بگیرند. سطوح محصولات، اطلاعات و تغییرات قیمت نیز می تواند در سراسر تیم فروش مراوده شوند؛ حال هرکجا که می خواهند باشند.

• چگونه یکپارچه سازی ERP و تجارت الکترونیک انجام می شود؟
خوشبختانه تکنولوژی طی گذشت زمان منعطف تر شده است. گزینه های زیادی نظیر راه حل های معمولی، مدیریت بازاریابی چند کانالی یا گزینه های نقطه به نقطه از جمله راهکارهای هستند که می توان از بین شان انتخاب کرد. هیچ یک از این گزینه ها بر دیگری برتری ندارند و تنها مزیت های متفاوت از یکدیگر دارند که ممکن است یا یا به سود کسب و کارتان و یا حتی بی فایده باشند! ابتدا باید مشخص کنید که جایگاه داده های شما کجا هستند؛ محل ذخیره اطلاعات را و اینکه چه سیستمی مسئول نگه داشتن این اطلاعات است، ترسیم کنید. زمانی که درک درستی از جایگاه اطلاعات به دست آوردید، می توانید بهترین روش یکپارچه سازی اطلاعات را انتخاب نمایید.

• اتصال های نقطه به نقطه
این راه حل برای کسب و کارهای کوچکتر انتخاب مناسبی است. در یک اتصال نقطه به نقطه، بخش اصلی تجارت الکترونیک کسب و کار شما در ERP به گونه ای تعبیه شده است که در عین تبادل اطلاعات، Sync اطلاعاتی نیز صورت بگیرد. این امر، فرآیند مدیریتی را ساده و داده های اضافی بین سیستمی را که به مدیریت بیشتری نیاز دارند، حذف می کند. به همین علت، این راه حل برای عملیات کوچکتر و افرادی که فروششان کم و پیوسته است مناسب می باشد اما اگر تجارت شما در حال تجربۀ رشد چشمگیری است یا در آینده ای نزدیک به دنبال کانال های بیشتری برای فروش هستید، بهتر است ERPای را انتخاب کنید که بتواند همراه با تجارت شما تکامل پیدا کند؛ بدون اینکه با هربار گسترش کسب و کارتان، به تنظیمات مجدد نیاز پیدا کند.

• یکپارچه سازی ERP تجارت الکترونیک سفارشی
هرچند این رویه نیازمند صرف زمان طولانی و هزینۀ بالایی است اما اگر قسمت مدیریتی سیستم به کنترل خاصی نیاز دارد، این یکپارچه سازی می تواند راهگشای کار شما باشد. برای مثال اگر تعداد زیادی از API ها را (رابط کاربردی برنامه نویسی) در سیستم های متعدد در اختیار دارید که باید برای اطمینان از گردش بدون نقص داده در بخش های اطلاعاتی سازمان به هم وصل شوند، این یکپارچه سازی لازم می شود. اگر کسب و کار شما شبیه سایر تجارت ها نیست این راه حل برای شما مناسب خواهد بود، اگر نه یک راهکار استاندارد می تواند بدون هدر رفتن زمان و هزینۀ اضافه بهترین انتخاب برای شما باشد.

• برنامه های مدیریتی چند کانالی
این نوع انتخاب می تواند برای یکپارچه سازی استاندارد ERP تجارت الکترونیک مناسب باشد؛ چرا که محوری را بین سیستم ها محیا کرده و اطلاعات را بین کانال های متفاوت منطبق می کند. چنین پشتیبانی بین سیستمی می تواند در تنظیمات "نقطه به نقطه" دست و پاگیر باشد و حتی در تنظیمات سنتی نیز گران تمام شود. اما برنامه های مدیریتی چند کانالی مبتنی بر پردازش ابری در این زمینه می توانند برای ساده کردن عملیات شما قوی و البته مقرون به صرفه باشند.فقدان یکپارچه سازی سیستم و اتوماسیون اشتباهی است که ممکن است گریبانگیر شما نیز بشود. برای پیشرفت و پشتیبانی آیندۀ تجارت الکترونیکی تان به استراتژی الکترونیکی نیاز دارید که کسب و کار شما را همانطور که امروز هست برای تکامل در آینده پشتیبانی کند. یکپارچه سازی های ERP می تواند با حفظ یکپارچگی اطلاعات کاربردی، حذف اطلاعات اضافی و گلوگاه های تولید، رشد و پیشرفت تجارت تان را به همراه داشته و به شما کمک می نماید تا خدمات بهتری را برای مشتری و متعاقبا برای بهبود وفاداری برندتان محیا کنید؛ علاوه بر این، یکپارچه سازی ERP و تجارت الکترونیک می تواند فروش های آنلاین شما را در بالاترین میزان نگه می دارد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/erp-and-eccommerce-integration-a-complete-guide-4460.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…