5 گام برای آموزش کارآمد ERP

آموزش کاربران برای استفاده و دستیابی به حداکثر قابلیت ERP ، یکی از مهم ترین مراحل استقرار و مدیریت ERP در هر کسب و کاری برشمرده می شود. در ادامه، پنج مرحله را برای ایجاد یک برنامۀ آموزشی ذکر می کنیم.

•حمایت مدیران را جلب کنید

به منظور آموزش، شما علاوه بر حمایت مدیریت ارشد سازمان، به پشتیبانی مدیران واحدهای مختلف نیز نیاز پیدا خواهید کرد. آموزش ERP در برهه ای از زمان، کاربران را از انجام کارهای روزانه شان باز می دارد. از این رو باید از اجازه و تعهد کامل همه ی مدیران، کسب اطمینان نمایید. بعضی کاربران نیز هستند که یا خیلی سرشان شلوغ است و یا در دسترس نیستند؛ از مدیر بخواهید تا برنامۀ جایگزینی را برای این دسته از کاربران تدارک ببینند تا آن ها نیز بتوانند در جلسات آموزش ERP شرکت کنند.


• مطمئن شوید که همه آموزش می بینند

"E" در ERP به معنی کل سازمان است؛ همه حتی افرادی که سرو کارشان با ERP نیست، تحت تاثیر ERP قرار خواهند گرفت. جلسه‌ی معارفه ای را برقرار نمایید که طی آن، علت انتخاب ERP و هدف مورد نظر سازمان مطرح شود. در این جلسه، طرح کلی برنامه ERP و چگونگی سودمندی آن برای سازمان، ارائه می گردد؛ این جلسه و مباحث مطرح شده برای همه عمومی و یکسان خواهد بود. پس از این، کاربران بسته به نیازهای اختصاصی شان آموزش ویژه خواهند دید.

• از یک آموزگار مناسب استفاده کنید.

اگر بهترین فرد برای آموزش ERP به کاربران در واحد دیگری مستقر است، با استفاده از جلسات اینترنتی این ارتباط را برقرار کنید. شخص تعلیم دهنده، می تواند از یک اتاق ملاقات به صورت ویدئو کنفرانس، آموزش خود را حتی به کاربرانی که همزمان در مکان های دیگر حضور دارند، انجام دهد. از کاربران ارشدتان به منظر آموزش بهره ببرید. چرا که آن ها از نخستین افرای بوده اند که ERP را فرا گرفته و در استقرار آن نقش داشته اند. کاربران ارشد برای افرادی که قرار است آموزش ببینند، شخص شناخته شده ای محسوب می شوند؛ بعضی از افراد شاید تصور کنند که کاربران ارشد شایستگی آموزش را ندارند و یا حتی برای این کار خجالتی باشند؛ اما مطمئن باشید که این افراد، آموزش بی عیب و نقصی را ارائه خواهند داشت.

• برای بازآموزی آماده باشید.

وقتی زمان انتقال به محیط واقعی و تثبیت نرم افزار فرا می رسد، بعضی افراد به آموزش بیشتری نیاز پیدا می کنند. در وهله ی اول شاید تنها از لحاظ تئوری چیزی در ذهن شان باقی مانده باشد؛ دوباره به آن ها آموزش دهید، چرا که ممکن است شما تمام جوانب کار با ERP را برایشان شرح داده باشید، اما ذکر نکات غیر ضروری را از قلم انداخته باشید؛ براساس قانون مورفی همان یک در میلیون "مورد غیر ضروری"ممکن است مهم تلقی شود و به علت عدم توجه، به مشکل تبدیل شود. تمام افراد را پس از بروز این مشکل فرا بخوانید و آموزش خاص و مرتبط را ادامه دهید. مدیریت همین موارد استثنایی بخشی از آموزش محسوب می شود، پس بهتر است که همیشه برای وقوع استثنای بعدی آماده باشید.

• هیچ گاه از آموزش دست نکشید.

کاربران جدید استخدام می شوند. کاربران قبلی به کارهای جدید منتقل می شود. فرآیندهای تجاری تکامل پیدا می کنند. زندگی در جریان است و به همین ترتیب آموزش نیز باید ادامه داشته باشد. کلاس های بازآموزی ساده ای را برگزار کنید، چرا که بعضی از کاربران، تنها با استفاده از اولیه ترین روش، راهی را برای انجام کارهایشان پیدا می کنند و درنتیجه با یادگیری روش جایگزین کارشان را انجام می دهند. بازآموزی های پیشرفته ERP را نیز برگزار کنید چرا که مثلا ممکن است چگونگی استفاده از "کوئری بیلدر" را برای همه نشان نداده باشید. کاربران را قبل و بعد از بر عهده گرفتن نقشی در سیستم، آموزش دهید. با این کار، روال انجام کارها بر اساس نقش تعیین شده هدفمند می گردد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/five-steps-to-building-an-erp-training-plan-4325.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…