پنج نشانه‌ی انتخاب موفقیت آمیز یک ERP

ضرب المثلی قدیمی هست که می گوید: زمانی متوجه میزان موفقیت می شوی که بتوانی میزان آن را ارزیابی کنی. این ضرب المثل به ویژه برای اعتباربخشی به ارزش عملیاتی یک سیستم ERP و چگونگی اعمال معیارهای ارزیابی ERP در سازمان به کار می رود.

در حالی که شاخص های عملکردی مشخصی در سنجش انتخاب موفقیت آمیز ERP وجود دارد، در کل معیارهایی عمومی نیز وجود دارند که باید پیش از انتخاب ERP به آن ها توجه نمود. در ادامه به پنج مورد از آن ها اشاره می نماییم.

 افزایش در آمد سازمان
نرم افزارهای ERP تنها برای یک هدف ساخته شده اند؛ درآمد زایی بیشتر برای سازمان ها. اگر شما نیز هم اکنون در حال استفاده از ERP هستید باید منتظر افزایش درآمد در طول زمان باشید. این لزوما بدان معنا نیست که باید شاهد افزایش درآمد سه ماهه سه ماهه باشید بلکه این افزایش درآمد به صورت متعادل نمایان می شود به گونه ای که در پایان هر سال مالی از این پیشرفت مالی سالانه خوشحال خواهید شد. اما اگر نتایج به دست آمده از نظر شما منفی بود، اینجا باید بدانید که اشتباهی در این بین رخ داده است که باید سریعا اصلاح شود.

کاهش هزینه های سازمانی
این معیار همراستا با نکته قبلی پیش می رود. پس از استقرار ERP، یک سازمان می تواند به طور سریع و کارآمد تری به فعالیت هایش ادامه دهد به این ترتیب هزینه نهایی بیشتری از دوش کسب و کار برداشته می شود. این امر عمدتا به علت نظم زمانی و کاریِ دقیقی است که توسط ERP بر فرآِیندها اعمال می شود. یک ERP موفق می تواند هزینه های تحمیل شده بر سازمان را در مقایسه با سال گذشته به صورت عدد منفی نشان بدهد.

افزایش راندمان تولید
این عنوان به طور مستقیم به مسئله نیروی کار، درستی فرآیندها و نحوه عملکرد سریع و موثر عملیات های تولیدی یک سازمان مربوط می شود. نیروی کاری که از ERP استفاده می کند می تواند چالش های تولیدی را درک و با بهره گیری از اطلاعاتی که سیستم ERP فراهم می آورد، به سرعت به آن ها پاسخ دهد و به نوبه خود مسائل را با دقت و در مدت کوتاه تری ترتیب دهد.

کاهش هزینه های پشتیبانی
به موازات موارد 2 و 3، همانطور که هزینه های کلی سازمان کاهش و بهره وری تولیدی افزایش می یابد، هزینه های پشتیبانی نیز باید به مراتب کاهش پیدا کنند. این کاهش عمدتا مستقیما به حذف خطاهای فرآیند ناشی از خطای انسانی بستگی دارد؛ در واقع اگر هزینه های پشتیبانی کاهش پیدا کنند، می توان هزینه صرفه جویی شده را صرف قابلیت های سود آور سیستم نمود.

افزایش بازگشت به سرمایه
این مورد یکی از مهم ترین معیارهایی است که برای سنجش ارزش شرکت های بزرگ در نظر گرفته می شود، چرا که مدیران ارشد و هیئت نظارتی سازمان ها، قبل از هرچیزی "بازگشت به سرمایه " یا همان ROI را در نظر می گیرند؛ این بدان معنی است که اگر خرید، استقرار و یکپارچگی سیستم برای شما X دلار هزینه برداشت، معمولا این انتظار می رود که هزینه های صرف شده طی 3 سال کاری بازگردد. اگر نه که شرمساری، جلسات طولانی و یا بدتراز آن مجادله در انتظار خریداران ERP خواهد بود.
البته همه این معیارها مطلق نیستند؛ بلکه هر شرکت متفاوت از دیگری است. اما این پنج شاخص می تواند مبنای مستحکمی را برای سنجش موفقیت پروژه ERP در اختیار شما قرار بدهد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

https://www.erpfocus.com/erp-selection-project-success-signs.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…