نکاتی که در انتخاب CRM باید مد نظر داشت

امروزه دیگر همه می دانند که همه‌ی سیستم های CRM همواره موفقیت آمیز نیستند. یک سوم و یا حتی میزان بیشتری از اجرای سیستم های CRM با شکست مواجه می شود و حتی میزان قابل توجهی از آن ها نیز هرگز پتانسیل بالقوه خود را نشان نمی دهند. اغلب شرکت ها نیز اشتباهات مکرر و مشابهی را در رابطه با سیستم های CRM مرتکب می شوند. در ادامه به چند مورد از اشتباهات مرتبط با CRM اشاره خواهیم داشت.

انتخاب سیستم CRM اشتباه
در بازار نرم افزار، سیستم های CRM بی شماری وجود دارد که البته هیچ یک از آن ها نیز مشابه دیگری نیست. در بعضی از موارد نیز تفاوت های اندکی در بین آن ها وجود دارد. اگر سیستم اشتباهی را انتخاب نمایید، در خوشبینانه ترین حالت حجم انبوهی از کار اضافی و هزینه بر سازمان شما تحمیل خواهد شد؛ به این ترتیب نیز CRM انتخابی قادر به برطرف نمودن نیازهای شما نخواهد بود. پیش از انتخابCRM زمان کافی را برای ارزیابی سیستم های مورد نظر تعیین نمایید. سیستمی را انتخاب کنید که درخور بزرگی سازمان شما باشد و همراستا با پیشرفت سازمان، قابلیت رشد و توسعه را از خود نشان دهد.

عدم در نظر گرفتن کاربر نهایی
کاربران نهایی تعیین کننده موفقیت و یا عدم موفقیت سیستم شما هستند؛ پس آن ها را از همان مراحل ابتدایی در فرآیند انتخاب سهیم نمایید. کاربران باید در تمامی مراحل انتخاب حضور داشته باشند. هنگام انتخاب سیستم، تمامی نظرات کاربران را در نظر داشته باشید.

غفلت از نقش موبایل
امروزه تقریبا همه سیستم ها از کاربران موبایل پشتیبانی می کنند. اگر اکثر افراد سازمان شما به صورت دورکاری مشغول به فعالیت هستند قطعا به سیستمی نیاز دارند که یکپارچگی موثری را با موبایل از خود نشان دهد. این یکپارچگی شامل همه چیز از فرآیندها گرفته تا بهینه سازی نمایشگر موبایل می شود. یکپارچگی سیستم با موبایل چیزی بیشتر از یک افزونه برای یک سیستم دسک تاپی است؛ بلکه نیازمند اپلیکیشن هایی است که از ابتدا برای استفاده در موبایل طراحی شده اند.  

 عدم در نظر گرفتن فرآیند های سازمان
زمانی که سیستم مورد نظر را انتخاب نمودید، باید برای کارآمدی هرچه بیشتر آن را تنظیم نمایید. این موقعیت، بهترین زمان ممکن برای مرور تمام فرآیندهای فروش و بازاریابی و کارآمدی آن ها است. همه فرآیندها را از ابتدا تا انتها بررسی و در صورت نیاز آن ها را اصلاح کنید؛ این کار ممکن است زمان بر باشد اما در نهایت کارآمدی هرچه موثر سازمان را به دنبال خواهد داشت.

عدم یکپارچگی سیستم CRM با سایر اجزای کسب و کار
CRM یکی از مهم ترین اجزای کسب و کار شما محسوب می شود اما به تنهایی کارایی ندارد. بلکه یک سیستم CRM خوب باید یکپارچگی موثری را با سایر بخش های کسب و کار از ارسال ایمیل گرفته تا حسابداری از خود نشان دهد.

عدم سادگی سیستم
سیستم CRM به منظور تبادل اطلاعات و تراکنشات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. اگر زمان زیادی برای پر کردن فیلدهایCRM مورد نیاز باشد و یا اگر روند پردازش اطلاعات در سیستم به صورت کند صورت بگیرد، کارمندان شما قطعا استفاده از این سیستم را متوقف و به دنبال استفاده از انواع سریع و آسان تر خواهند رفت. با دقت صفحات نمایشگر و فیلدهای مورد نیاز را بررسی نمایید. قطعا شما نمی خواهید که ارتباط موثر بین افراد فروش و مشتریان از بین برود. پس همواره به دنبال رابط کاربری ساده و قابل درک باشید.

لینک مقاله در سایت مرجع:

https://it.toolbox.com/blogs/johndoe/mistakes-to-avoid-with-crm-101017

ترجمه:erpfocus.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…