سه نکته ای که باید پیش از انتخاب ERP به ذهن بسپارید

در پی به سرانجام رساندن پروژه‌های مختلف ERP تجربه های متفاوتی به دست خواهد آمد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم نمود؛

ERP بر روی کامپیوتر اجرا می شود اما در واقع یک ابزار تجاری است
در معنای کلی، کسب و کار به معنای خرید و فروش می باشد. مثلا زمانی که به اندازه یک میلیون دلار کالا می خرید، در واقع با یک شخص معامله می کنید یا حتی می توان گفت زمانی که دستگاهی در صحن کارخانه قطعه ای را تولید و سپس برای اعمال تغییرات بیشتر آن را به سوی عملیات بعدی هدایت می کند، مفهوم کسب و کار در جریان است.ERP می تواند تمامی تراکنشات را در سراسر کسب و کار شما حفظ و به سوی مراحل بعدی هدایت کند. انتخاب ERP را نباید تنها به عنوان یک پروژه فنی در نظر بگیرید. ERP ابزاری است که تمامی کارمندان و افراد مختلف را برای مدیریت کسب و کار یاری می نماید.
 
هیچ ERP کامل نیست
همه روزه شاهد این هستیم که کاربران در استفاده از ERP با مشکل مواجه می شوند. مسلم است که همه ویژگی های ERP درخور تمام نیازهای متفاوت کسب و کارهای مختلف نیست. همین مسائل است که به عنوان مشکل برای ERP مطرح می شود؛ معمولا برنامه نویسان ERP در مقایسه با سایر افراد، دیدگاه متفاوتی را در مقابل استفاده از ERP دارند؛ اما این تفاوت دیدگاه ها به ندرت مشکل زا می شوند. البته باید به خاطر داشته باشید که تمامی برنامه نویسان و همچنین کاربران ERP افراد کاردان و زیرکی هستند.

اگر همواره مفهوم "هم فکری" در بین تیم هایی که قرار است از ERP بهره ببرند، وجود داشته باشد، می توان راه حل هایی را ارائه نمود که برای همه راضی کننده باشد. این راه حل های ناشی از همفکری را می توان به راحتی در کارهای روزمره اعمال کرد به گونه ای که با تمام قوانین هماهنگی داشته باشد.حتی می توان فرآیندهای مورد نظرمان را با فرآیندهایی که برنامه نویسان در ذهن دارند هماهنگ کرد. به خاطر داشته باشید که فرآیندهای سازمانی توسط افراد بسیار زیرکی برنامه نویسی شده اند که مدت ها در حوزه کسب و کار مربوطه فعالیت داشته اند.

مدیریت تغییر بسیار مشکل تر از انتخاب ERP است
انتخاب و استقرار ERP وظیفه ای سخت و دشوار است. ERP را می توان به عنوان پروژه ای کاملا مستند در نظر گرفت که برای تکمیل آن باید مجموعه ای از مراحل به طور ترتیبی طی شوند.
"مدیریت تغییر" مفهومی است که از دنیای روانشناسان و جامعه شناسان برآمده است. بعد از گذشت دوران دانشگاه، دیگر اکنون همگی حسابدار، مهندس یا در کادر فروش و غیره مشغول به کار هستیم؛ دیگر هیچ یک از ما نیز نمی خواهد که دوباره دوران آموزش را طی کند. در مورد ERP نیز همین طور است، مطمئن باشید همواره افرادی وجود دارند که در مقابل هرگونه تغییر و نیاز به آموزش هایی نظیر ERP مقاومت نشان می دهند. بسیاری دیگر نیز ERP را می پذیرند اما به آرامی و در جهت تغییر رویه کاری شان حرکت می کنند.

زمانی را به یاد بیاورید که افراد با استفاده از صفحات گسترده تراکنشات را ثبت می کردند و برای مستند کردن آنها، امضاهای دستی گرفته می شد. اما امروزه با استفاده از ERP فرآیندها با سرعت بالاتری صورت می گیرند و مستند کردن مدارک نیز به صورت الکترونیکی انجام می شود. حال به خاطر داشته باشید که اگر افراد توانستند به راحتی از ERP استفاده کنند، شما مدیریت تغییر موفقی را تجربه کرده اید اما اگر کاربران به دستی انجام دادن کارها بازگردند، مدیریت تغییر باید به قوت خود باقی بماند.

لینک مقاله در سایت مرجع:

https://www.erpfocus.com/first-erp-selection.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…