از ERP تان بهره بیشتری ببرید

در دنیای کسب و کار، اختصارات زیادی وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها ERP است؛ ERPای که شما برای سازمان تان انتخاب می کنید باید بهترین باشد.

ERP خود را بشناسید
برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) نرم افزار مدیریت فرآیندی است که برای کسب و کار ها طراحی شده است. این نرم افزار عملکردهای مهم کسب و کار را در یک سیستم یکپارچه می کند؛ مدیریت موجودی، منابع انسانی، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت سفارش، حسابداری و بسیاری موارد دیگر. یک سیستم ERP موثر می تواند عملیات کسب و کار شما را ساده و موثر نموده و آن را در یک سیستم جامع مدیریت کند.با استفاده از ERP، بخش های مختلف سازمانی، یک پایگاه داده مشترک را برای نیازهای مختلف در اختیار خواهند داشت؛ با به کارگیری ERP، کارمندان شما به جای ایجاد صفحات گسترده و پایگاه های داده مشابه، گزارشات را به آسانی از بخش های مختلف سازمانی جمع آوری خواهند کرد. به این ترتیب هیچ "دوباره کاری" وجود نخواهد داشت.

فایده ERP برای شما چیست؟
هیچ ERP وجود ندارد که برای همۀ کسب و کارها مناسب باشد بلکه این شمایید که باید پیش از هرگونه خریداری، تحقیقات لازم را در رابطه با EPP انتخابی انجام دهید.به طور کلی، کارهای مشخصی وجود دارد که سیستم ERP باید در قبال کسب و کار شما انجام دهد. در ادامه لیستی از ویژگی های یک ERP با کیفیت را عنوان خواهیم نمود.

یکپارچه سازی اطلاعات مالی
یک مدیر عامل باید از فرآیندهای سازمان آگاهی داشته باشد و  به همین خاطر نیز باید همواره اطلاعات دقیقی را در اختیار داشته باشد ؛ اغلب در یک سازمان، بخش های مختلف تمایل به رقابت دارند و این حس رقابت باعث می شود تا هر بخش سازمان از حیث ارزیابی خود مختار عمل کند. وجود یک ERP در سازمان به معنای استفاده همه افراد از یک سیستم مشابه و در نتیجه الگوهای مشابه برای گزارش گیری است؛ بنابراین، یک مدیر ارشد اجرایی با در اختیار داشتن اطلاعات یکنواخت از سراسر سازمان، تصمیمات هوشمندانه تری را اتخاذ می نماید.

یکپارچه سازی اطلاعات سفارش مشتری
یک سیستم ERP کارآمد، اطلاعات مربوط به سفارش مشتری را در یک "پکیج داده"جای می دهد؛ از ثبت سفارش مشتری در بخش خدمات مشتری گرفته تا بارگیری روی کشتی و فاکتورهای مالی. وجود تمامی این اطلاعات در یک سیستم نرم افزاری به شما این اجازه را می دهد تا به طور موثرتری سفارشات را پیگیری نمایید. شما می توانید از طریق ERP امور مربوط به تولید، موجودی و حمل و نقلِ بین مکان های مختلف را همزمان هماهنگ کنید.

استانداردسازی و افزایش سرعت تولید
یک سیستم ERP می تواند روش های استانداردی را برای خودکارکردن مراحل تولید پیش روی شما قرار دهد. با استاندارد شدن این مراحل و استفاده از یک سیستم یکپارچه، شما در زمان و سرمایه صرفه جویی نموده و نهایتا شاهد افزایش بهره وری و کاهش هزینه های سرسام آور خواهید بود.

افزایش فروش و کاهش حجم انبار
زمانی که فرآیندهای تولیدی به صورت کنترل شده تری گردش پیدا کردند، مراحل تحویل نیز به صورت بهتری برنامه ریزی شده و نهایتا حجم انبار کاهش پیدا کرده و با ارسال به موقع کالاها، ناوگان حمل و نقل شما نظم بیشتری پیدا می کند.

اطلاعات یکپارچه منابع انسانی
اگر چند واحد تجاری را اداره می کنید، وجود اطلاعات منابع انسانی یکپارچه بسیار مهم تلقی می شود. اگر اطلاعات منابع انسانی یکپارچه نباشند، شما در پیگیری خدمات و منافع مرتبط با کارمندان و ارتباط با آن ها با مشکل مواجه خواهید شد. در این شرایط، زمانی که کارمندان، بخش منابع انسانی از حیث صلاحیت زیر سوال می برند، متعاقبا روحیۀ نیروی کار شما در این واحد نیز تحلیل خواهد رفت.

 ویژگی های اساسی یک سیستم موثر ERP

برترین سیستم های ERP همگی ویژگی های خاصی را در اشتراک دارند که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم نمود؛ قابلیت های نرم افزارتان را در مقابل این ویژگی ها مقایسه کنید.

اپلیکیشن تلفن همراه: چه بخواهید و چه نخواهید سیستم شما باید مجهز به اپلیکیشن تلفن همراه باشد!

ماژول تولید: کسب و کار شما باید مدیریت موجودی کارآمد، گزارش اطلاعات مورد نیاز موجودی، تولید موثر و بهبود چرخه های تولیدی را شامل شود.

ماژول مدیریت مالی: با بررسی دقیق الزامات قانونی و صورت های مالی، شرکت شما حتی یک وجه پرداختی ساده و یا جزییات امور حسابداری را از دست نخواهد داد.

ماژول مدیریت سرمایه انسانی: با این ویژگی به بخش منابع انسانی تان فرصت دوباره خواهید داد!

ماژول مدیریت زنجیره تامین: مطمئن باشید که این ماژول، مسائل مربوط به عرضه، تقاضا، وضعیت تولید، تدارکات و توزیع محصول با سرعتی باور نکردنی برای شما فراهم می آورد.

 ماژول مدیریت پروژه: فعالیت های مرتبط با پروژه را با این ماژول برآورده کنید.

ماژول مدیریت ارتباط با مشتری: به بازاریابان و افراد واحد فروش تان کمک می کند تا نیازها و اولویت های خرید مشتریان را در نظر داشته باشند.

با ذکر این ویژگی ها، آیا متوجه نقش ERP شدید؟ ERP راهی ساده، مقرون به صرفه و مدرنی برای ورود کسب و کارها به بازار امروزی و همچنین ابزاری برای دستیابی به فرصت های تجاری آینده محسوب می شود.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://it.toolbox.com/blogs/inside-erp/get-the-most-from-your-erp-76754

ترجمه:erpfocus.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…