چگونه یک مدیر پروژه ERP عالی انتخاب کنیم؟

در واقع، هیچ پاسخ درست و مطلقی برای این پرسش وجود ندارد!
انتخاب شما ممکن است تلفیقی باشد از مدیر مورد نظر شما و شخصی که در زمان تصمیم گیری و انتخاب در دسترس شماست. در ادامه به چند نکته مهم در این رابطه پرداخته می شود.

• به دنبال افرادی باشید که تجربه مدیریت پروژه های بزرگ را داشته باشد.
هدف نهایی شما کسب نتیجه موفقیت آمیزی در رابطه با پیاده سازی ERP است. این موفقیت تا حد زیادی در برابر استاندارد های کمی و کیفی تعریفی شما برای سازمانتان قرار می گیرد. اگر حالت ایده آل را فرض کنیم، مدیر پروژه ERP شما در بسیاری از پروژه های بزرگ حضور داشته و در بعضی از آن ها نیز نقش رهبری را ایفا کرده است .حال باید در نظر داشته باشیم که لزومی ندارد مدیرERP ما رزومه ای قوی در انجام موفقیت آمیز همه پروژه ها داشته باشد. چرا که حضور شخص در پروژه های "کم موفقیت" نیز می تواند بر سابقۀ تجربی و دانسته های وی بیفزاید. فردی که دوره خاصی از ERP را گذرانده نیز می تواند انتخاب خوبی باشد. بسیاری از تهیه کنندگان سیستم های ERPبزرگ، دوره های آموزشی ارائه می دهند. داشتن گواهی مدیریت پروژه نظیر PMP نیز شاخص خوبی برای انتخاب مدیریت پروژه محسوب می شود.

• مطمئن شوید که مدیر پروژه شما، یک رهبر بالفطره است.
مدیر پروژه ERP شما باید یک رهبر باشد. افراد نه از روی اجبار بلکه از روی میل باطنی دنباله رو رهبران می شوند. مدیر پروژه شما باید آرام باشد. ممکن است استرس بالایی طی پروژه وجود داشته باشد و بنابراین مدیر ERP باید هم خودش آرام و مسلط باشد و هم این آسوده خاطری را برای اعضای تیمش فراهم آورد. یک مدیر پروژه خوب باید بتواند به خوبی با دیگران کنار بیاید و مهارت بالایی در شنیدن صحبت دیگران داشته باشد؛ افراد مرتبط با سازمان نیازها و نگرانی های خاص خودشان را دارند که باید شنیده شوند.

• مدیرپروژه باید قدرت برقراری ارتباط با دیدگاه های متفاوت را داشته باشد.
مدیر پروژه ERP شما باید یک برقرارکننده ارتباط قوی باشد. برقرای ارتباط یعنی در عین حالی که پیغام مدیر توسط افراد تیم شنیده می شود، پیغام دیگران نیز توسط مدیر دریافت شود. مدیر پروژه شما باید کاردان و خوشفکر باشد. معمولا خط مشی ای که مدیران باید طی پیاده سازی ERP دنبال کنند به درستی مشخص نشده است، پس مدیر باید هنگام نیاز قادر به دریافت کمک از دیگران باشد و به این ترتیب منابع پنهان را شناسایی کرده و در مسیر درست قرار بگیرد.
مدیر پروژه شما باید حس همراهی داشته باشد. در واقع باید آنچه دیگری سعی در گفتنش دارد را درک کرده و در پی چرایی آن نیز باشد. مدیر پروژه شما شاید نتواند به تمام خواسته های کاربران توجه و یا آن ها برآورده کند اما باید بدانند که چرا این خواسته ها از سوی کاربران مطرح شده است. مدیر پروژه شما باید فردی خوش برخورد باشد! حال حتما نباید که مدیر دوست صمیمی کاربران و سایر مدیرها باشد بلکه عموما باید به گونه ای دوست داشتنی باشد که مردم بخواهند با وی ارتباط برقرار کنند. مدیر پروژه شما باید شم سیاسی داشته باشد. از نظرات و گروه های متفاوت ممکن است دیدگاه های مخالف هم بیرون بیاید. مدیر پروژه شما باید قادر به پیدا کردن موارد و موقعیت های کارآمد باشد که همه طرفین را راضی کند.
این موضوع می تواند مهم ترین نکته باشد .مدیر پروژه شما باید تنها یک شغل داشته باشد و آن هم مدیریت پروژه باشد! پروژه ERP به اندازه ای بزرگ هست که در وقت آزاد کسی نمیگنجد بنابر این نیازمند تخصیص فرصت کافی برای انجام این کار می باشد.. حال کدامیک از ما وقت آزاد داریم؟
انتخاب شما می تواند از داخل یا خارج سازمان باشد. آن ها می توانند کارمندان و یا مشاوران شما باشند. در هر حال مطمئن شوید که مدیر انتخابی شما صلاحیت لازم برای پیشبرد موفق پروژه ERP را دارد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/how-to-select-the-perfect-erp-project-manager.html

منبع:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…