چهار راه برای مقایسه فروشندگان با القوه ERP

خرید یک سیستم ERP کار مشکلی است؛ چرا که شما در عین حال باید هم به دنبال خود نرم افزار و هم به دنبال فروشندگانی باشید که قصد خرید از آن ها را دارید. هم اکنون، تعداد زیادی سیستم های ERP در بازار موجود است که توسط شرکت های پیشرفته طراحی شده اند. به همین تعداد نیز شرکت های مستقل زیادی نیز وجود دارند که ERP را ارائه می دهند؛ به علت وجود این تنوع و فزونی، مقایسه و انتخاب یک سیستم ERP کار پیچیده ای محسوب می شود.

در ادامه، چهار نکته اساسی برای مقایسه فروشندگان ERP عنوان خواهد شد. آن ها را به عنوان گام های ابتدایی برای انتخاب نرم افزار مناسب در نظر بگیرید.

1. تجربیات پیاده سازی در صنایع مشابه

به دنبال فروشنده ای باشید که با موضوعات و مفاهیم صنعت شما به خوبی آشنا باشد و پیش زمینه ای قوی را در رابطه با چگونگی استفاده از ERP و منافع بالقوه آن برای کسب و کار شما، از خود نشان دهد.اگر فروشندگان مورد نظر شما، قبلا برای سازمانی با چهارچوب کاری مشابه شما، ERP را پیاده سازی کرده باشند، اکنون نیز باید بدانند که چگونه به شما و منافع کسب و کار شما یاری رسانده و ابزارهای مناسب ERP را برای شما به کار ببندند. در قبالِ فروشنده ای که حرف هایش نه از تجربه، بلکه انگار از کتاب بر آمده، احتیاط پیشه کنید. چرا که قطعا شما به دنبال کسب تجاربی هستید که با نیازهای تان تطابق داشته باشد؛ حال چه تجاربی که از تجارت های کوچک برآمده باشد و چه بزرگ.

2. وضعیت مالی

فروشنده ERP مورد انتخاب شما، سال ها جزئی از تیم شما خواهد بود؛ پس ترازنامه و وضعیت مالی آن ها را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که این فروشندگان به مدت 10 سال یا بیشتر در کنار شما خواهند ماند؛ با استفاده از سوالات زیر فروشندگان ERP را با هم مقایسه کنید.
• چه مدت در حیطۀ تجارت مشغول به کار هستند؟
• آیا ساختار تجارت آن ها با گذشت زمان تغییرات چشمگیری داشته است؟
• آیا از گذشته تا به امروز سودآور بوده اند؟
• آیا درآمد آن ها پایدار و افزاینده بوده است؟
اکنون دقیق تر نگاه کنید، آیا موفقیت قبلی آن ها تنها به خاطر حضور "موسس شان" رقم خورده است یا اینکه شرکت فروشنده، تیم مناسبی از کارشناسانی را در اختیار دارند که پس از بازنشستگی موسس نیز قادر به ادامه ارائه خدمات هستند.

3. تکنولوژی

صنعت نرم افزار معمولا به سوی قدرتمندتر شدن تکامل می یابند. شما قطعا به دنبال فروشنده ERP ای هستید که با آخرین تکنولوژی روز، همگام باشد و بتواند از آن به نفع شما استفاده کند؛ همزمان نیز ترجیح می دهید که فروشنده تان به ابزارهای قدیمی که ممکن است هنوز برای سیستم هایی به غیر ERP از آن ها استفاده می کنید، تسلط داشته باشد. اگر فروشنده مورد نظر شما اخیرا شخصی را استخدام کرده باشد که به آخرین تکنولوژی روز مسلط باشد، اما هنوز با قدیمی ترین ابزاری کار کند که FORTRAN را به کار می برند، اینجاست که شاید هنوز بخواهید برای یافتن شخص مورد نظر به جست و جو ادامه دهید! فروشنده‌ی مورد انتخاب باید قادر به یاری شما برای استفاده از بهترین و مناسب ترین ابزار برای کسب و کارتان باشد، حال هرچه می خواهد باشد. سیستم های ERP را از حیث به روز بودنشان مقایسه کنید. مطمئن شوید که بهترین شان را برای اهدافتان انتخاب می کنید.

4. چشم انداز

از بینش آینده نگرانه‌ی فروشنده تان باخبر شوید؛ در حالت ایده آل، شما و فروشنده مورد نظرتان تا مدت طولانی در آینده شریک کاری خواهید بود، آن ها چگونه باید تخصص شان را به روز نگه دارند؟ فروشندگان شما در صدد کسب تخصص و مهارت لازم در کدام نوع ERP و یا ابزارهای دیگر هستند؟به شریکان آن ها نیز توجه داشته باشید؛ باید نسبت به فروشنده شخص ثالث سیستم های ERP ای که برند X را به شما نشان می دهد اما برای معرفی برندY در آینده نزدیک برنامه دارد، محتاط باشید. ERP، همواره در حال تکامل است؛ آیا همگام با تکامل ERP، دیدگاه فروشنده نیز با دیدگاه های تکامل گرایانۀ شما مطابقت پیدا می کند؟ فروشنده های ERP را از حیث میزان برطرف کردن نیازهای فعلی تان، مقایسه کنید اما همواره در نظر داشته باشید که آیا شما و فروشنده برای دهه بعدی نیز می توانید همکار خوبی باشید یا خیر؟

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/four-ways-of-comparing-potential-erp-vendors.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…