طی ارزیابی دموهای ERP به چه نکاتی باید توجه کنید

هر تعداد ERP را در اختیار داشته باشید، باید آن ها را امتیاز گذاری و در نهایت رتبه بندی کنید. برگه امتیاز گذاری شما باید چگونه طراحی شود. ابتدا با مفاهیم ابتدایی شروع کنید: نام ERP، نام ارائه دهندگان، تاریخ، زمان و مدت زمان نمایش، اطلاعاتی هستند که باید ابتدا از آن ها آغاز کنید.

بعد به دنبال دلایلی بروید که ERP را برای سازمان تان انتخاب کردید. هریک از دلایل را در نظر بگیرید. آیا ERP پاسخوگی این دلایل هست؟ آیا پس از مشاهده دمو سریعا ERP مورد نظر را مورد استفاده قرار می دهید یا هنوز برای انتخاب نیاز به فرصت دارید؟ امتیازگذاری های را به گونه ای طراحی کنید که پاسخ ها را به طور کمّی ارزیابی کند. شما می توانید با عدد گذاری 1 تا 10 یا گزینه های "نیازها را کاملا برآورده کرده" تا "کاملا برآورده نکرده" این پاسخ ها را ارزیابی کنید. فضایی در قالب 100 کلمه را برای توضیح چگونگی واکنش ERP به نیازهای شما فراهم کنید. برای هریک از ملزومات اجباری ERP باید این سوالات را تکرار کنید. سپس به دنبال سوالات کیفی بروید؛ مثلا اینکه آیا نمایش دموی ERP حرفه ای و هماهنگ بوده است؟ آیا ارائه دهندگان، به وقت و به محدودیت مورد نظر شما احترام می گذارد. آیا آن ها برای نکات مورد نظر شما وقت کافی را در نظر گرفته اند؟ آیا از ارائه نقاط ضعف و نا امید کننده ERP خودداری کرده اند؟ سوال آخر نیز می تواند در بردارندۀ نظر بینندگان دمو باشد. این سوالات آخر برای تکمیل فرآیند انتخاب پرسیده می شوند. همواره به یاد داشته باشید که برآوردن نیازها امری مهم در انتخاب ERP محسوب می شود.

ارزیابی امتیازهای دموی ERP

ورقه های امتیازدهی را از همۀ افراد حاضری که به صورت زنده و یا به علت عدم توانایی برای حضور در جلسات، به صورت ضبط شده تماشا کردند، جمع آوری کنید. ورقۀ امتیاز همه افراد را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه به تمامی سوالات پاسخ داده اند. امتیازات مرتبط با هر سوال را با یکدیگر جمع کنید. با به دست آمدن امتیاز مورد نظر، می توانید بعضی از ERP ها را از چرخۀ انتخاب حذف کنید. ابتدا ورقه های امتیازی تان را بررسی کنید. آیا در این بین، ناهنجاری های آماری وجود دارد؟ مثلا ممکن است کسی به سوالی 10 امتیاز داده باشد در حالی که بقیه به همان سوال 6 یا 7 امتیاز داده باشند. با شخصی که نمره 10 داده صحبت کنید تا علت این امتیاز گذاری بالا را متوجه شویم. آیا قابلیتی را در دمو دیده است که از دید سایرین پنهان مانده است؟

میانگین را به دست آورید و سپس میانه و مد را محاسبه کنید؛ وجود یک امتیاز 10 می تواند به تنهایی میانگین را تحت تاثیر قرار دهد اما تاثیری بر میانه نخواهد داشت.
پس از گذراندن این مراحل، دموهای برگزیده ای را در اختیار خواهید داشت. به تیم تان اجازه دهید تا همگی آن ها را ببینند و نظراتشان را در رابطه با چند دموی برگزیده بگویند.
حال ممکن است که یک ERP امتیاز بالایی را گرفته باشد اما به عقیدۀ یک نفر دموی جالبی به نظر نرسیده باشد. حال ابتدا علت این ناپسندی را دریابید و به این فکر کنید که آیا این ERP می تواند جز فینالیست ها محسوب شود یا خیر. نهایتا ممکن است که یک یا دو سیستم مورد دلخواه و ارائه دهندگانی را بیابید که در ادامه همکار شما در پروژه ERP خواهند شد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/evaluating-your-erp-demos-what-to-bear-in-mind-4485.html

ترجمه:erpfocus.ir

 

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…