چرا استفاده از ERP یک الزام محسوب می شود

سال های متمادی است که راه حل های برنامه ریزی منابع سازمانی، کسب و کارها را برای دستیابی به اهدافشان یاری می نمایند. از اوایل دهه 90 میلادی، صنعت نرم افزار ERP، سیر پیشرفت صعودی را در برطرف نمودن مشکلات و نقصان کسب و کارها از منابع انسانی گرفته تا مدیریت زنجیره تامین، دنبال کرده است. این روند هنوز نیز به قوت خود باقی است؛ هنوز هم ERP انتخاب اول کسب و کارها برای حفظ نظم و گردش موثر کارها بر شمرده می شود. در ادامه ، با پنج دلیل برای ضرورت نیاز کسب و کارها به نرم افزار ERP آشنا خواهیم شد.

1.مزیت های یکپارچه سازی

یکی از بزرگترین مزیت های داشتن نرم افزار ERP، یکپارچگی کامل همه اجزای کسب و کار شما خواهد بود. با استفاده از این نرم افزار، شما قادر به پیگیری مرسولات و زنجیره های تامین خود بوده و در عین حال نیز بر سفارشات و محصولات موجود نظارت خواهید داشت.یکپارچگی کلی به معنای این است که ارتباط بین تمامی کارمندان در بخش های مختلف سازمانی کاملا برقرار است؛ این امر کاملا شدنی است. چرا که همه افراد و بخش های سازمان از یک سیستم مشابه استفاده می کنند. وجود ارتباط یکپارچه در سراسر سازمان، صرفه جویی در زمان را به دنبال دارد؛ زمانی که حکم طلا را برای همه کسب و کارها دارد.

2.پس انداز سرمایه

فراموش کردیم پس انداز سرمایه را ذکر کنیم! ماهیت نرم افزار ERP به حداکثر رساندن درآمد کسب و کار است؛ چرا که عملکرد اصلی نرم افزار ERP مدیریت مالی است. با انجام تمامی امور مربوطه بر روی یک سیستم منفرد، فرصت "تصمیم گیری های فوری" محیا خواهند شد؛ بدون نیاز به بررسی بین سیستمی یا دوباره کاری ها ، به همه امور حسابداری سریعا رسیدگی می شود. با راه حلی های مالیِ این چنینی، دیگر نیازی به نرم افزار حسابداری مکمل وجود نخواهد داشت.

3. خدمات بهتر برای مشتری

مدیریت ارتباط مشتری یا CRM جز اساسی تمامی نرم افزار های ERP برشمرده می شود.ERP برنامه یکپارچه ای را برای بازاریابی، خدمات و فروش فراهم می آورد. سپس تمامی بخش های مربوطه با این خدمات هم تراز می شوند تا گردش کاری موثر و تراکنشات بی عیب و نقصی را فراهم بیاورند.نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی به شما اجازۀ پیگیری تمامی رویه های خرید، صرف هزینه، نیازها و پیشینه تمامی مطالبات مشتری را برای شما فراهم می نماید؛ در نتیجه، پیگیری گرایشات مشتری و بهبود تاکتیک های تجاری و خدمات ارتباط مشتری محقق خواهد شد.

4.گزینه های "هاست ابری"

بسیاری از راه حل های ERP توسط گزینه های هاست مبتنی بر ابر محیا می شوند. حال هاست مبتنی بر ابر چیست؟ راهی است برای ذخیره اطلاعات در مکانی ایمن به دور از هارد درایو های فیزیکی و سرورهای اختصاصی. " ابر" برای سازمان مکانی را فراهم می آورد که اطلاعات و نرم افزار ERP بتوانند در هر زمان قابل دسترس باشند. علاوه بر این، ابر مزیت دیگری را نیز از خود نشان می دهد؛ تامین امنیت داده ها از بابت سرقت یا گم شدن های غیر مترقبه که می تواند به صورت تصادفی در روش های ذخیره سازی فیزیکی رخ دهند.استفاده از ابر به ویژه برای کسب و کارهای کوچکی که قصد گسترش دارند، سودمند است. شرکت هایی که به دنبال ارتقای نرم افزار ERP هستند، می توانند فضای دیسک های فیزیکی و سرورها را سازماندهی کنند و متعاقبا در هزینه های ماهانه و سالانه برای گزینه های ذخیره سازی فیزیکی پول پس انداز می نمایند.

5. افزایش بهره وری

در بین بسیاری از مزیت های راه حل های ERP، بهره وری کسب و کار از اهمیت بالاتری برخوردار است. در هر بخشی از سازمان، دسترسی ساده و موثر به بخش های مختلف سازمان مانع از بروز اتلاف وقت می شود. این مزیت، انتقال سریع اطلاعات و پیشگیری از تاخیرات غیر لازم در کسب اطلاعات را به دنبال خواهد داشت و در نتیجه محیط کاری بهتری برای کارمندان ترتیب داده می شود.علاوه بر این، کارمندان می توانند به راحتی از بخش های مختلف سازمانی و مکان های دیگر، اطلاعات را رد و بدل کنند؛ این بدان معناست که زمان کمتری برای آموزش کارمندان صرف خواهد شد چرا که سیستم در سراسر سازمان به یک شکل مشابه عمل می کند. همین رویه، به عنوان مزیت بزرگی در مقابل سایر سازمان ها محسوب می شود که هزینه زیادی را برای آموزش کارمندان صرف می کنند ولی بهره وری کافی ندارند. افزایش بهره وری واقعیتی است که همراه با برنامه ریزی منابع سازمانی محقق خواهد شد و به آینده ای روشن و سودآوری منتج خواهد شد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://it.toolbox.com/blogs/inside-erp/5-reasons-why-your-business-needs-erp-software-76520

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…