چهار ویژگی منفی افراد تیم ERP و چگونگی برخورد با آن ها

ابتدا خاطره ای کوتاه از ریچارد کارلتون (کارشناس ERP) را در ادامه می خوانیم:
سال ها پیش فرصت حضور در یک برنامۀ "اخلاق جمعی" را پیدا کردم که موضوع آن چگونگی رفع مشکل در محل کار بود. هنگام انجام وظیفه در پست های مختلف سازمانی و در بین بسیاری از تجربیات مفیدی که به دست آوردم، مسئله مهمی توجهم را جلب کرد؛ ویژگی های شخصیتی همکارانم و اینکه چگونه می توان برای رفع اختلافات بین فردی، روابط اجتماعی را در محیط کار به حداکثر رساند.

در پایان این برنامه به نتایجی دست پیدا کردم؛ من متوجه شدم که همۀ ما به صورت فردی مستعد بروز رفتارهای خاصی هستیم که تا حد زیادی توسط تجربیات شخصی ما هدایت می شوند. با گذشت زمان، این تجربیات، تعصبات فکری را ایجاد می نمایند که به طور آگاهانه یا نا آگاهانه و بسته به شرایط ظاهر می شوند.پس از گذراندن این برنامه آموزشی، به دیدگاه های جدیدی دست پیدا کردم و سپس به عنوان مدیر اجرایی و البته عضو مفیدتری از تیم ERP، همه نکات آموزنده را سریعا به کارهای روزمرۀ کارمندانم اعمال کردم. حال من نیز در ادامه می خواهم تعدادی از این راهکارها را به امید یافتن بعضی از این ارزش ها برای شما عنوان کنم.

1. غرغر و شکایت

بعید است که هر پروژۀ بزرگ ERP، خالی از استرس باشد؛ این استرس ها شامل پتانسیل وجودخطاهای مختلف، عدم تطابق برنامه و نگرانی های ناگهانی مرتبط با بودجه است که معمولا همراستا با هم اتفاق می افتند. این قبیل رخدادها معمولا در رابطه با ERP صدق می کنند چرا که ERP سیستم خاص و پیچیده ای است که به طور مجازی تمایل به رده بندی تمام فرآیندهای زیرساخت یک مجموعه را دارد. بنابراین، مدیریت پروژه استقرار یک ERP به مهارت بالایی نیاز دارد. بنابر این اگر یکی از اعضای تیم در رابطه با مسائل مرتبط با پروژه نشانه هایی از غرغر و شکایت را نشان دهد، همین امر فشاری اضافی را بر هم تیمی ها وارد می کند و اگر چنین مسائلی حل و فصل نشود، بر کل ساختار نیروی کار ممکن است تاثیری منفی برجای گذاشته شود.تجربه به من نشان داده که بهترین واکنش در قبال این مسائل، کاهش نگرانی افراد از طریق پرسش و بحث مستقیم پیرامون نگرانی افراد است؛ مسئله را مطرح و سپس راه حل های موجود را بررسی کنید. گاهی ممکن است این راهکارها فورا موثر واقع شود و گاهی مواقع نیز خیر! اما نکته مثبت اینجاست که حداقل افراد فرصت ابراز نگرانی به مدیر مربوطه را دارند؛ به همین علت در نهایت می توان تاثیرات منفی این شرایط را در مدت کوتاهی خنثی نمود.

2. افراد عصبانی

اعضای خشمگین تیم ERP لزوما با یک یا چند مسئله منفی عصبانی نمی شوند بلکه در واقع در مورد مسائل مربوط به تضمین کیفیت پروژه خشمگین می شوند؛ شما این قبیل واکنش ها را برای اصول و روح هدف یک پروژه خاص به دیدۀ مثبت در نظر بگیرید. این قبیل شخصیت ها را من به عنوان رویکرد "تضمین وارونه" تعبیر می کنم. اگر شما دریافتید که انگیزۀ شخص مثبت است اما رفتارهای وی آزاردهنده است، برای برقراری آرامش در تیم به آن ها این اطمینان را بدهید که هم تیمی عصبانی شان در پیِ صحیح انجام شدن کارها در اصرع وقت، کاملا بر اوضاع مسلط می شود. گاهی مواقع، این راهکار سریعا منجر به دریافت واکنش های مثبت می شود و گاهی مواقع نیز خیر. اما با برقراری ارتباط بین اعضای تیم می توانید به افراد اجازه تخلیه خشم بدهید و در نتیجه از شدت عصبانیت تیم بکاهید.

3. اتلاف کنندگان وقت

بعضی از افراد برای انجام وظایف شان کند هستند. این بدان معنا نیست که آن ها شایستگی انجام کار محول شده را ندارند بلکه در عوض تا حد افراطی علاقمند به بررسی دوباره یا سه بارۀ تمام ریز جزییات هستند. همین موشکافی ها باعث به هم ریختگی برنامه ها و حتی رنجیدگیِ اعضای تیم می شود.
در این مورد، زمانی که چنین ویژگی شخصیتی شناسایی شد، باید میزان کار محول شده به این افراد را کاهش داد تا جایی که شخص دست از این رفتارش بردارد. بهتر است به جای اینکه با وسواس کاری، افراد تیم را کلافه کنیم، ابتدا از کارمند پردقت خود بخواهیم تا تنها یک کار را با دقت کافی به سرانجام برساند.

4. تحلیلگران

این ویژگی شخصیتی نیز با ویژگی "اتلاف وقت" مرتبط است اما در اغلب موارد به رفتارهای منفی مرتبط به بحث های غیر ضروری در زمینۀ تصمیمات اتخاذ شده است؛ همین بحث های بی مورد است که اتلاف وقت را به دنبال دارد. اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، در این رابطه نمی توانید کار زیادی را نمی توانید انجام دهید، چرا که تحلیل گران تمایل به ادامه دادن بحث دارند حتی اگر یک یا چند کار عقب مانده از قبل داشته باشند. مدیر باید در مقابل افرادی که وقت را تلف می کنند یک رویکرد را دنبال کند؛ کاهش حجم کاری فرد تحلیلگر به امید اینکه وی وظایف کاری اش را بر اساس زمانبندی انجام دهد بدون اینکه بحث های نامربوطی را در این بین داشته باشد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/four-types-of-nightmare-erp-team-member-and-how-to-deal-with-them-4375.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…