شش راهکار فوری برای حفظ انگیزۀ تیم ERP

طی این مقاله، راهکارهای پیشنهادیِ "Rick Carlton" را برای حفظ انگیزه تیم ERP خواهیم خواند.
در اوایل دهه 90، مدیریت پروژۀ زیرساخت های سیستمی یک ابَر ساختمان در کالیفرنیای جنوبی را بر عهده داشتم.  این پروژه شامل یکپارچه سازیِ فیزیکی طیف گسترده ای از سیستم های موجود در ساختمان بود.

متاسفانه هنگام حضور من به عنوان عضوی از هیئت مدیره، پروژه از برنامۀ تولیدی اش عقب مانده بود. این عقب افتادگی و انباشتگی کارها به علت اختلافات مدیر ارشد پروژه و گروهی از شرکت های شخص ثالث بود. در این شرایط من نه تنها باید پروژه را مدیریت می کردم بلکه در عین حال باید تمام اعضای پروژه را برای تسریع دستیابی به اهداف مورد نظر هدایت می کردم. در نهایت، من علاوه بر تحقق اهداف پروژه و اعمال اقدامات مدیریتی مختلف، حس تعلق به پروژه عظیم ERP را به اعضای تیمم منتقل کردم. خب حالا این خاطرات خوب من چه ربطی به ERP دارد؟ حالا چگونه می توان یک تیم ERP را شاد و پرانگیزه نگه داشت؟

در ادامه شش راه موفقیت آمیزی را که من برای پر انگیزه نگه داشتن تیم ERP ام به کار بردم، برای شما نیز عنوان می کنم. شما می توانید برای خوشحال نگه داشتن تیم ERP تان از راهکارهای پیشنهادی من استفاده کنید.

1. ابتدا کارمندانتان را بشناسید.
ERP تکنولوژی پیچیده ای است؛ بنابراین، موفقیت هر برنامه از "انتخاب تا استقرار" نیازمند توجه به عوامل تاثیر گذار بسیاری است. به همین خاطر، پیش از تقسیم وظایف به هر کدام از اعضای تیم، از نیاز های پروژه تان آگاه شوید. با این کار نه تنها اطمینان لازم برای پیشبرد پروژه را فراهم می آورید بلکه از طریق حرف و عمل، آگاهی از نیازمندی های پروژه را به اعضای تیم تان نیز منتقل خواهید نمود.

2. به کارمندانتات پول نشان دهید.
هر کسی برای انجام به فرآیندهای کاری خسته کننده، نیازمند انگیزه است. مطمئن باشید که بعضی افراد، کار کردن را دوست دارند اما اگر زمان زیادی مجبور به انجام کار خسته کننده ای باشند، اینجا دیگر پول و یا حداقل دورنمای دستیابی به پول مهم تلقی می شود. بنابر این مطمئن ترین راه برای ایجاد انگیزه کاری این است که به کارمندان گوشزد کنید که اگر کار محول شده به آن ها در موعد مقرر تکمیل نشود، از تیم بیرون خواهند شد. البته این بدان معنا نیست که نسبت به اعضای تیم تان بدبین شوید بلکه اشکالی ندارد گاهی برای افزایش انگیزه افراد، به آن ها پاداش های مالی را نشان دهید. پاداش های نقدی برای افرادی که برای کارشان انرژی می گذارند نیز ایدۀ خوبی است.

3. به نیازهای تیم تان توجه کنید.
شما علاوه بر شناخت کارمندان باید به نیازهای آن ها نیز توجه کنید. در واقع شما باید شخصیت افراد را از حیث توانایی ها و قابلیت های شان بشناسید؛ می توانید به طور مستقیم از آن ها سوال بپرسید، آن ها نیز به شما جواب خواهند داد. اما اگر کارمندانتان شخصیتی درون گرا دارند تا جایی سوال پرسیدن را ادامه دهید تا در آخر شما را از شخصیت درونی شان آگاه کنند!

4. به عنوان مدیر با کارمندانتان هم قدم شوید.
گاهی مواقع بهتر است که دست از تقسیم وظایف بردارید و خودتان به شخصه آستین بالا بزنید و با تیم تان همراه شوید. در واقع هر وقت و هر کجا به کمک شما نیاز شد، بی مقدمه مانند سایر افراد تیم، وارد کار شوید و افسار امور را به دست بگیرید.

5. غذا و نوشیدنی هم می تواند انگیزۀ خوبی باشد!
در حالی که مرحله انتخاب نسبت به سایر مراحل، تقریبا ساده و مستقل به نظر می آید اما استقرار همواره شامل مراحل سخت و طولانی تری است. بنابر این، علاوه بر حمایت معنوی از پشتیبانی مادی تیم تان نیز غافل نشوید. این بدان معنا نیست که باید پول زیادی را صرف راضی نگه داشتن اعضای تیم خرج کنید بلکه ساندویچ و حتی نوشیدنی هم می تواند افراد را در مرحله استقرار خوشحال نگه دارد!

6. نتایج تیمی مهم تر از نتایج فردی است.
اگر کارتان را به درستی انجام دهید، فرآیندهای انتخاب و استقرار بدون هیچ مشکلی پیش می روند. هیچ وقت، به خاطر به دست آوردن نتایج مثبت، خودتان را تحسین نکنید بلکه از اعضای تیم تان تجلیل کنید! از سویی دیگر، اگر امر اشتباهی رخ داد، بدانید که این مشکل شماست و نه مشکل اعضای تیم تان.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/six-quick-hacks-for-keeping-your-erp-team-motivated-4424.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…