چه اقدامی باید در قبال ERP قدیمی تان صورت دهید؟
Featured

به نظر می رسد که امروزه استفاده از نرم افزارهای قدیمی ERP منسوخ شده و در واقع این نوع ERPها دیگر نمی توانند نیازهای امروزی را برطرف کنند. راه حل درست و معقول این است که سیستم قدیمی را با یک ERP مدرن جایگزین کنیم؛ اما هرگونه ارتقا در سیستم های ERP نیز به خودی خود گران تمام می شود چرا که زمان زیادی را باید برای انتخاب و استقرار آن ها صرف کنیم.

علاوه بر این ممکن است بعضی کسب و کارها در طول مدت "انتقال اطلاعات از ERP قدیم به جدید" در خطر بالایی برای رویارویی با مشکلات قرار داشته باشند.

هماهنگی نظرات 

در یک مفهوم تحت الفظی، سیستم های قدیمی حالت وراثتی دارند که به اصطلاح از کاربران قبلی به کاربران بعدی ارث می رسند. شخصی که قرار است ERP قدیمی را به نفر بعدی منتقل کند باید به ارزش ERP واقف باشد و در مقابل، فرد دیگری که قرار است نفر بعدی برای استفاده از این سیستم باشد نیز باید ارزش های ERP قدیمی را درک و به دنبال ویژگی های آن باشد. حال مشکل دیگر در رابطه با ERP های قدیمی اینجاست که آن ها از یک طرف بسیار پیچیده هستند و به طور فزاینده ای سفارش سازی شده اند؛ از سویی دیگر ، کاربران قبلی برای برآورده کردن نیازهای شان نیز زحمت زیادی را به منظور ایجاد محتوای غنیِ ERP کشیده اند. در نتیجۀ همین تفاوت دیدگاه ها در قبال ERP های قدیمی، چالش های تصمیم گیری در بارۀ نگه داری و یا قطع سیستم های قدیمی به وجود خواهند آمد.

نقص های متداول ERP قدیمی

می توان گفت که نقص سیستم های قدیمی بیشتر مربوط به ویژگی های ظاهری نظیر رابط و تجربه کاربری است. هرچند، طی دهه های گذشته، رابط و تجربۀ کاربری نرم افزارهای سازمانی، دستخوش تغییرات بزرگی شده اند. به علت این تغییراتِ همسو با تجاری سازی فناوری اطلاعات ، انتظاراتِ کاربران از ERP بالاتر رفته است. حال اگر انتظارات کاربران بر آورده نشوند، سازگاری کاربر با نرم افزار کاهش یافته و نهایتا بهره وری با مشکل مواجه خواهد شد. همواره باید این سوال را پرسید؛ آیا فروشندۀ کنونی ، رابط کاربری ارتقا یافته ای را برای تان فراهم می نماید یا کلا قصد ارتقای کل سیستم را دارید؟مسئله دیگر مرتبط با سیستم های قدیمی، استخراج اطلاعات است. ERP قدیمی شما توانسته برای سال ها، تراکنشات را به خوبی مدیریت کند؛ اما شرایطی را در نظر بگیرید که مثلا شخصی قصد گزارش دهی دارد اما نمی تواند به اندازه کافی به اطلاعات دسترسی و مدیریت لازم را اجرا نماید. آیا باید سیستم گزارش گیری مدرنی را یکپارچه کنیم که بتواند اطلاعات مورد نیاز ما را از انبوه داده ها استخراج نماید؟

حال ممکن است در زمان انتخابERP کنونی، کسب و کار شما پیشرفتی را تجربه کرده باشد که پیش از این انتظارش نمی رفته است؛ در چنین شرایطی اگر اصل کسب کار دستخوش تغییر نشده باشد، ERP می تواند همچنان مفید واقع شود اما در صورت وجود فرآیند و بخش های کاری جدید، کسب و کار شما با مشکل مواجه خواهد شد. چنین شرایطی ممکن است کابوس آغاز تغییر هر سیستمی محسوب شود. در چنین شرایطی، شما از یک سو با گروهی از طرفدارانِ ارزش سیستم قدیمی مواجه هستید و از سویی دیگر نیز با تیمی از کاربران سرخورده که در مقابل قابلیت های سیستم جدید احساس نا امیدی می کنند. یک راه حل بالقوه می تواند، اجرای موازی هر دو سیستم باشد که البته با توجه به چالش یکپارچگی، ممکن است فورا به شکست منجر شود. اقدام دیگر، انتخاب و استقرار بهترین ماژول های در دسترس است تا بدین ترتیب از فرآیندهای جدیدی که توسط سیستمERP قدیمی پردازش نمی شوند، پشتیبانی صورت گیرد. 

اگر تنها راه حل شما یک سیستم مدیریت انبار قوی یا سیستم اجرایی تولیدی پر قابلیت است، نرم افزار مورد نظر را انتخاب و با ERP کنونی تان یکپارچه نمایید. محتوای غنیِ سیستم ERP قدیمی قطعا با ارزش است اما اگر مدیریت آن دشوار باشد، اینجا دیگر باید به فکر تغییر سیستم افتاد. اگر جایگزینی ERP قدیمی یک نیاز فوری محسوب می شود، باید زمان کافی را برای ارزیابی صحیح نیازهایی اختصاص دهید که سیستم قدیمی قادر به بر آوردن آن ها نیست. در بسیاری از مواقع، ERP قدیمی می تواند چرخ یک کسب و کار را تا هنگام نیاز به یک تغییر، بچرخاند؛ اما در نظر داشته باشید که رویکرد ایجاد تغییر، نهایتا شانس بیشتری را برای موفقیت در ارتقای سیستم، پیش روی شما قرار خواهد داد.

لینک مقاله در سایت مرجع:

http://www.erpfocus.com/what-should-you-do-with-your-legacy-erp-3289.html

ترجمه:erpfocus.ir

درباره ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های مختلفی است که به بهبود عملکرد یک سازمان منتهی می‌شود و تمام داده‌ها و فرایندهای یک سازمان را در یک سیستم نرم‌افزاری و در قالب یک بانک اطلاعاتی بصورت پیوسته، منظم و دقیق مدیریت می‌نماید. ERP به سازمانها و شرکتها کمک می‌نماید تا فرایند دقیق برنامه‌ریزی کلیه منابع سازمان را در جهت کاهش هزینه و افزایش درآمد مدیریت نمایند. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…